Problém jménem zarostlý nehet. Zbavte se ho snadno a bez nutnosti návštěvy lékaře

Fotografie: Getty Images

Takhle nepříjemnost je čím dál tím běžnější, a podle odborníků jsou nejčastěji na vině genetické předpoklady a špatně padnoucí nebo nevhodně zvolená obuv.

Zarostlý nehet i proto trápí hlavně ženy, jimž společenské konvence velí nosit boty, které mají ke zdravé opoře chodidla i prstů na nohou hodně daleko. Ale proti zarostlým nehtům, které se mohou za určitých okolností objevit také u prstů na rukou, se můžete efektivně chránit. Jak na to, to se dozvíte v našem dnešním článku.

Fotografie: Freepik

Vyhněte se chirurgickým zákrokům

V tom nehorším případě vás mohou problémy se zarostlým palcem dostat až na operační sál. I když operce obvykle potíže vyřeší na dlouhou dobu, často i několik let, zarostlé nehty, hlavně palce, se u vás i po takovém zákroku mohou znovu objevit. Chirurgii je však lepší se obloukem vyhýbat a platí to i v tomto případě. Nejlépe tak uděláte, pokud se budete věnovat vhodné prevenci. A pokud se u vás zarostlé nehty objeví, reagovat hned.

Fotografie: Freepik

Mezi nejlepší způsoby prevence lékaři a fyzioterapeuti řadí:

  • Nosit vhodnou obuv odpovídající vykonávané aktivitě
  • V létě chodit po pláži nebo po louce na boso
  • Mít dostatek zdravých pohybových aktivit, jako jsou procházky, běh, cyklistika či plavání (pochopitelně opět s odpovídající obuví)
  • Nechodit na dlouhé pěší túry v „neprošlápnutých“ nebo nedostatečně padnoucích botách

Jak zarostlým nehtům čelit

Pokud se u vás problémy se zarůstajícími nehty objeví, nejlepší prevencí je hned v počáteční fázi těchto potíží navštívit pedikéra. Ten vám přichystá lázeň pro celá chodidla a ošetří prsty na nohou včetně nehtů. Zároveň vám bude umět doporučit vhodnou péči na doma. Obvykle je třeba chodidlo se zarůstajícími palci několikrát denně máčet v teplé lázni s koupelovými nebo zdravotními solemi.

Fotografie: Freepik

Mezi jednotlivými lázněmi je pak třeba udržovat nohu v suchu a teple. Pedikér, případně podiatr, tedy lékař-specialista, vám mohou doporučit také dezinfekci, kterou je dobré zarůstající nehty preventivně ošetřovat, abyste zabránili vzniku infekčních zánětů. Většinu takových dezinfekcí koupíte i bez lékařského předpisu, existují však i silnější a účinnější dezinfekce, které jsou jen na předpis.

Prst se zarůstajícím nehte byste také měli ošetřovat jódovou tinkturou, který má silně antibakteriální účinky. Také jód koupíte bez potíží v každé lékárně. Jednou za čas je pak dobré prst zabalit do jódem nasáklé vaty, obvázat a nechat jód působit po dobu 24 hodin. Potíží se zarůstáním nehtů byste se takto měli rychle zbavit.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]