Problém jménem zarostlý nehet. Zbavte se ho snadno a bez nutnosti návštěvy lékaře

Fotografie: Getty Images

Takhle nepříjemnost je čím dál tím běžnější, a podle odborníků jsou nejčastěji na vině genetické předpoklady a špatně padnoucí nebo nevhodně zvolená obuv.

Zarostlý nehet i proto trápí hlavně ženy, jimž společenské konvence velí nosit boty, které mají ke zdravé opoře chodidla i prstů na nohou hodně daleko. Ale proti zarostlým nehtům, které se mohou za určitých okolností objevit také u prstů na rukou, se můžete efektivně chránit. Jak na to, to se dozvíte v našem dnešním článku.

Fotografie: Freepik

Vyhněte se chirurgickým zákrokům

V tom nehorším případě vás mohou problémy se zarostlým palcem dostat až na operační sál. I když operce obvykle potíže vyřeší na dlouhou dobu, často i několik let, zarostlé nehty, hlavně palce, se u vás i po takovém zákroku mohou znovu objevit. Chirurgii je však lepší se obloukem vyhýbat a platí to i v tomto případě. Nejlépe tak uděláte, pokud se budete věnovat vhodné prevenci. A pokud se u vás zarostlé nehty objeví, reagovat hned.

Fotografie: Freepik

Mezi nejlepší způsoby prevence lékaři a fyzioterapeuti řadí:

  • Nosit vhodnou obuv odpovídající vykonávané aktivitě
  • V létě chodit po pláži nebo po louce na boso
  • Mít dostatek zdravých pohybových aktivit, jako jsou procházky, běh, cyklistika či plavání (pochopitelně opět s odpovídající obuví)
  • Nechodit na dlouhé pěší túry v „neprošlápnutých“ nebo nedostatečně padnoucích botách

Jak zarostlým nehtům čelit

Pokud se u vás problémy se zarůstajícími nehty objeví, nejlepší prevencí je hned v počáteční fázi těchto potíží navštívit pedikéra. Ten vám přichystá lázeň pro celá chodidla a ošetří prsty na nohou včetně nehtů. Zároveň vám bude umět doporučit vhodnou péči na doma. Obvykle je třeba chodidlo se zarůstajícími palci několikrát denně máčet v teplé lázni s koupelovými nebo zdravotními solemi.

Fotografie: Freepik

Mezi jednotlivými lázněmi je pak třeba udržovat nohu v suchu a teple. Pedikér, případně podiatr, tedy lékař-specialista, vám mohou doporučit také dezinfekci, kterou je dobré zarůstající nehty preventivně ošetřovat, abyste zabránili vzniku infekčních zánětů. Většinu takových dezinfekcí koupíte i bez lékařského předpisu, existují však i silnější a účinnější dezinfekce, které jsou jen na předpis.

Prst se zarůstajícím nehte byste také měli ošetřovat jódovou tinkturou, který má silně antibakteriální účinky. Také jód koupíte bez potíží v každé lékárně. Jednou za čas je pak dobré prst zabalit do jódem nasáklé vaty, obvázat a nechat jód působit po dobu 24 hodin. Potíží se zarůstáním nehtů byste se takto měli rychle zbavit.