Pokud během chůze zaznamenáváte ztrátu rovnováhy, závratě nebo brnění, může se jednat o příznak závažného onemocnění

Asian senior or elderly old lady woman patient on wheelchair so sad at home,healthy strong medical concept

Ačkoliv má tato nevyléčitelná závažná choroba mnoho různých příznaků a projevů, odborníci se shodují, že problémy s chůzí postihují většinu nemocných, potvrzuje doktorka Heidi Moawad.

Každá nevyléčitelná choroba je pro člověka velmi omezující, a to platí i o roztroušené skleróze. Roztroušená skleróza patří do skupiny autoimunitních onemocnění, přičemž postihuje centrální nervový systém – tedy mozek a míchu. Při neléčeném onemocnění způsobuje zpravidla do 10 až 20 let trvalou invaliditu u většiny nemocných. Nicméně při včasné diagnóze a vhodné léčbě se dá průběh nemoci často razantně zvrátit. Proto věnujte pozornost příznakům, které by mohly toto onemocnění naznačovat.

Raným příznakem roztroušené sklerózy jsou potíže s chůzí

Roztroušená skleróza má celou řadu projevů, avšak některé jsou pozorovatelné dříve. Ačkoliv neexistuje jasný vzorec, který nerv je postižen jako první, u většiny pacientů lze vysledovat podobné tendence. Prvním předpokladem je, že se první problémy objeví a trvají od několika dní až po několik měsíců. Po této fázi následuje tzv. remise, během níž se příznaky zlepšují, a následně přichází relaps – tedy návrat příznaků v plné síle.

Fotografie: Freepik

Avizovanými prvními problémy bývají podle neurologů často problémy s chůzí, respektive s rovnováhou při ní. V případě, že zaznamenáte opakovanou ztrátu rovnováhy, brnění nohou při chůzi, či dokonce závratě, může se jednat o prvotní příznaky roztroušené sklerózy.

Tyto momenty, kdy se problémy projeví, mohou značně ovlivnit chůzi samotnou, ale také například pohyb po schodech. Za zhoršenou koordinací stojí změny na mozečku, který není schopný dobře koordinovat nohy a délku kroků.

Fotografie: Freepik

Chůze patří k nejproblematičtějším činnostem nemocných

Jinými častými prvotními příznaky je brnění či mravenčení chodidel, potažmo celých nohou. To je důsledkem problémů se smyslovými nervy – mozek nedostává dostatečné informace, které mj. potřebuje k tomu, aby dával motorickým nervům jasné příkazy, co mají dělat. Chůze je během výskytu tohoto problému velmi nepříjemná, proto řada lidí její frekvenci omezuje. Při rapidním zhoršení avizovaných příznaků může dokonce dojít k tomu, že nemocný bude nucen k využívání invalidního vozíku.

Fotografie: Freepik

Jinými příčinami potíží s chůzí jsou poruchy zraku, nedostatečná koordinace, únava, slabost či nevyhovující svalové napětí. Pokud se roztroušená skleróza rozvíjí dál, jejími častými příznaky jsou zejména nezvladatelná únava, bolest a svalový třes. Kupodivu se mezi příznaky tohoto onemocnění řadí i změny v peristaltice či inkontinence, sexuální dysfunkce nebo kognitivní poruchy. Roztroušená skleróza je zkrátka velmi zákeřné onemocnění, jehož příznaky není radno podceňovat. V případě, že některé zpozorujete, je vždy dobré vyhledat lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]