Za žádných okolností nepodceňujte příznaky vysoké hladiny cukru v krvi. Projevy lze snadno rozpoznat

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí se domnívá, že problém s vysokou hladinou cukru v krvi mají jen diabetici. To však není pravda. Může jí trpět kdokoliv.

Vysokou hladinu cukru v krvi mohou mít i lidé, kteří se neléči s diabetem. Tito lidé si často nevšimnou poškození nervů, cév a dalších orgánů. Existuje několik příznaků, které napovídají, že hladina cukru v krvi je vyšší, než by měla být. Pokud chcete vysokým hodnotám cukru v krvi předejít, je dobré se vyhýbat zpracovaným potravinám a nápojům, které nejsou výživné, za to však plné cukru, říká lékařka Kelly Wood.

Neodolatelná chuť na sladké

Zpozornět byste měli v případě, že máte neustále chuť na sladké. Čím více cukru sníte, tím více ho budete chtít. Není to jen z toho důvodu, že se vaše chuťové buňky přizpůsobily cukru, ale také proto, že cukr poskytuje potěšení pro mozek. Výzkumy dokonce tvrdí, že cukr je návykovější látka než kokain. Opravdu tedy dávejte pozor na potraviny, které konzumujete, a ideálně neslaďte.

Fotografie: Pixabay

Když konzumujete příliš mnoho cukru během dne, vede to k vysokým a také nízkým hladinám energie. Vaše energie bude zkrátka v průběhu dne kolísat. Navíc lidé, kteří jedí příliš mnoho cukru, většinou nepřijímají dostatek bílkovin a vlákniny. A právě tyto dvě živiny jsou pro tělo velni důležité. Stojí totiž mimo jiné za tím, že si vaše tělo udrží dostatek energie po celý den.

Můžete být podráždění

Nadměrná hladiny cukru ve vaší krvi může způsobit prudké změny nálad nebo také pocit husí kůže. Navíc je jasné, že pokud budete konzumovat velká množství cukru, budete přibírat na váze. Cukr spouští uvolňování inzulinu, který hraje roli nejen při cukrovce, ale právě také při přibírání na váze. Když konzumujete cukr, tělo musí produkovat více inzulinu, to může vést i k inzulinové rezistenci.

Fotografie: Freepik

Další věcí, která vás může trápit, pokud budete jíst příliš mnoho potravin obsahujících cukr, je zubní kaz. Je to logické, jelikož bakterie absorbují částečky stravy mezi zuby a vznikne kyselina. Jejím působením se vám pak zuby zkazí. Sliny udržují v ústech rovnováhu, ale konzumace cukru může ovlivnit pH a poškodit přirozené prostředí. Tak dáte šanci právě bakteriím a vzniku kazu.

Potíže se soustředěním

Běžným příznakem hypoglykémie je také potíž soustředit se. Hladina cukru v těle totiž stoupá a klesá rychle, místo toho, aby klesala postupně. V neposlední řadě se také můžete setkat s tím, že budete chodit často močit. Pokud totiž někdo přijímá velké množství cukru, většinou má tendenci také hodně pít a má častěji žízeň. Pokud tedy u sebe pozorujete některý z těchto příznaků, navštivte lékaře, pomůže vám.

Bojovat proti vysoké hladině cukru můžete také sami tím, že budete pravidelně cvičit. Minimalizujte příjem cukrů a zvyšte příjem vlákniny i dalších potřebných látek. Důležité je také pravidelně pít vodu a kvalitně a dostatečně spát. Přitom je vhodné hladinu cukru v krvi neustále sledovat a pochopitelně v každém případě navštívit lékaře, který vám dá další instrukce k léčbě.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]