Oteklé prsty mohou signalizovat vážná zdravotní ohrožení. Tomuto symptomu věnujte dostatečnou pozornost, jinak zbytečně ohrozíte své zdraví

Fotografie: Depositphotos

S oteklými prsty se můžete setkat z mnoha důvodů, zatímco některé jsou banální, jiné je potřeba začít okamžitě řešit. Hlídejte si tedy své zdraví, apeluje lékařka Emelia Arquilla.

Oteklé prsty mohou mít rovnou celou řadu příčin a je nutno podotknout, že mnoho z nich není zrovna dvakrát nic vážného a nemusíte se bát. Pak jsou tu ale ty, které již vážné být mohou a není dobré je brát na lehkou váhu. Do jaké skupiny se můžete řadit vy? Zjistěte, jestli nemáte i další příznaky a raději to zjistěte včas, než bude pozdě.

Mohou být způsobeny zadržováním tekutin

Otok vzniklý zadržováním tekutin je možno také nazvat edémem. Tato příčina bývá jednou z nejčastějších, co se této problematiky týče. Pro zadržování vody existuje rovnou několik příčin, od stravy až po celkový zdravotní stav. Jakmile tedy tělo pouští málo vody, vede to k otoku nejen prstů, ale všech tkání končetin. Mezi další příznaky poté patří nadýmání.

Fotografie: Freepik

Konzumujete příliš mnoho soli

Brambůrky, hranolky, smažená jídla… To všechno obsahuje velké množství soli a také je to většinou jídlo nezdravé. Tělo má tendence udržovat vyrovnaný poměr mezi vodou a solí. Pokud to tedy budete přehánět, lehce dojde k tomu, že „nabobtnáte“. V takovém případě by se to mělo do cca dne srovnat, závisí ovšem na množství soli v těle. Pokud její příjem omezíte a otoky stejně zůstanou, poraďte se s lékařem.

Můžete mít také nemoc zvanou dna

Dna je stav způsobený nadbytkem kyseliny močové ve vaší krvi. Ten vede k tvorbě takových mikro krystalů v tkáních a to včetně kloubů. K tomu dochází i u kloubů prstů, které následně natečou a často jsou bolavé na pouhý dotek. Různé potraviny mohou tento stav zmírnit, důležitá je ovšem i celková strava jedince. Je třeba se vyhnout nadměrné konzumaci červeného masa, mořských plodů, chřestu, hub, špenátu, kávě, alkoholu či slazených nápojů.

Fotografie: Freepik

Může to být způsobeno některými léky

Ano, vaše prsty vám mohou natéct i v důsledku užívání určitých léků. To mohou být třeba steroidy, hormonální antikoncepce, ibuprofen, aspirin, antidiabetika či antihypertenziva. Pokud takové léky musíte užívat dlouhodobě a příznaky v podobě oteklých prstů vás obtěžují, je na místě uskutečnit konzultaci s lékařem. Ten vám může upravit dávku či nabídnout jiné možnosti léčby.

Degenerativní onemocnění kloubů neboli osteoartróza

Pokud se vaše kosti v zápěstí zvětší (například najednou nemůžete sundat prsten z prstu), může za to mnohdy osteoartróza. Tato forma artritidy se začíná vyskytovat s věkem a projevuje se poškozením tkání na konci kloubů. Sice se to neděje vždy, ale často bývá doprovázena bolestí a necitlivostí. Mnoho forem artritidy poté mívá za následek oteklé prsty.

Fotografie: Freepik

Můžete mít syndrom karpálního tunelu

Zvláště u lidí, jejichž práce se odehrává především za počítačem, se může vyvinout stav, který je také nazýván syndromem karpálního tunelu. Ten spočívá ve stlačení středního nervu v zápěstí, což může vést k mnoha projevům. Ty mohou být například necitlivost, píchání, bolesti kloubů a otoky prstů. Ve většině případů je způsoben neustálou činností s počítačovou myší. Jsou ovšem i situace, kdy se příčina schovává v problémech se štítnou žlázou. Ženy jsou tímto stavem ohroženy až třikrát více.

Zdroj: Healthline