Zanesené tepny lze snadno vyčistit díky vhodnému jídelníčku. Pomohou i fazole a kvalitní ryby

Fotografie: Depositphotos

Tyto potraviny pomohou očistit vaše tepny od nahromaděného plaku, čímž se zlepší průtok krve. Stačí je zařadit do svého pravidelného jídelníčku.

Zanesené tepny mohou na vašem zdraví napáchat velké škody. Pokud se chcete ochránit před problémy, nemusíte nutně užívat drahé komerční prostředky či podstupovat jiné nepřirozené procedury za plno peněz. Mnohem lépe vám dokáží pomoci tyto osvědčené potraviny, které stačí zařadit do svého jídelníčku, a brzy si budete moci všimnout změn. Jak například uvádí lékařka Jerlyn Jones, skvěle se osvědčily bobule a česnek.

Bobule, fazole a kvalitní ryby

S očistou krevního oběhu vám dle doktorky Jones dokáží pomoci lesní plody, jako jsou borůvky, jahody, maliny a další bobule, které obsahují bohaté množství antioxidantů. Ty kromě toho, že vám pomohou udržet zdravé tepny, také navíc skvěle chutnají. Podobně se pak osvědčily i fazole, které jsou mimo jiné plné vlákniny a odstraňují plak. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak vám tato luštěnina dokáže pomoci regulovat hladinu cholesterolu v krvi.

Další užitečnou potravinou v boji proti ucpávání tepen jsou ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jak zjistila odborná studie. Mezi ty patří například losos, treska a další tučné mořské druhy, přičemž jejich zařazení do pravidelného jídelníčku vám navíc zajistí dobrý krevní tlak a ochrání vás před záněty. Skvěle se osvědčily také rajčata a rajčatové produkty, které obsahují rostlinné sloučeniny, včetně lykopenu a jeho schopnostmi čistit krevní oběh, uvádí studie z roku 2022.

filé z lososa
Fotografie: Pixabay

Vysoká hladina cholesterolu v krvi se prozradí díky jasným příznakům. Jde také o svědění a dušnost

Zdravé tepny s pomocí cibule a česneku

Mezi nejúčinnější potraviny, které pomáhají detoxikovat tepny, patří především cibule a česnek, jak potvrzuje výzkum z roku 2017, resp. souhrnná studie z roku 2023. Ty můžete zařadit do svého pravidelného jídelníčku velmi snadno, a navíc vás nevyjdou ani na mnoho peněz. Pozor však, že někteří lidé by se těmto oblíbeným ingrediencím měli dle webu Healthline raději vyhýbat. Ještě před tím, než je tedy zařadíte do svého jídelníčku, se raději poraďte s patřičným odborníkem.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]