Nevzhledné bradavice budou minulostí. Odstranit je lze i přírodní cestou

Fotografie: Depositphotos

Bradavice jsou kožní výrůstky, o které ale vůbec nikdo nestojí. Přesto se na těle někdy objevují a dělají těžkou hlavu. Lze je odstranit i s pomocí doma připraveného prostředku.

Bradavice (Verruca vulgaris) je projev virové infekce, která je způsobena působením lidského kožního papilomaviru HPV. Tento vir se v lidské populaci běžně vyskytuje, ale u většiny lidí nevyvolává žádné onemocnění. Člověk může bradavice přenášet přímým i nepřímým kontaktem, aniž by sám nějakými trpěl. Tyto novotvary se objevují nejčastěji na nohou, rukou či obličeji. Bradavice jsou ve své podstatě neškodné, jedná se více méně jen o kosmetický problém, říká lékař Gerhard Whitworth.

Jak bradavice vypadají

Bradavice mají tvar vyvýšených hrbolků s drsným povrchem. Ten tvoří navrstvená rozpraskaná rohovina. Některé bradavice jsou veliké jen jako špendlíková hlavička, jiné mohou dosahovat i několik centimetrů v průměru. Určitě si každý pamatuje poznávací znamení pohádkové čarodějnice, již obvykle zdobila velká bradavice na nose. Virus bradavic je přenosný dotykem, do podkoží může proniknout i drobným zraněním. Lidé ho třeba chytnou na veřejných plovárnách či kontaktem s hračkami nebo jinými předměty.

Jak bradavice odstranit

Běžně se bradavice odstraňují u lékaře pomocí kapalného dusíku. Je to velmi účinná metoda, jedna z nejlepších. Dokážou je odstranit také léky, jež obsahují aktivní látky, jako jsou cytostatika, kyselina mléčná a kyselina salicylová. Dále je možné je chirurgicky odstranit. Účinné mohou být i domácí prostředky, například pomocí šťávy z vlastovičníku, použít je možné i česnek a cibuli, jež mají antibiotické a antivirové vlastnosti.

Fotografie: Pixabay

Jak připravit česnekovou pastu na bradavice

Protože česnek bývá v domácnosti častěji zastoupen než vlaštovičník, tak je možné přípravek proti bradavicím vyrobit z něho. Zapotřebí jsou dva stroužky česneku, cibule a dvě čajové lžičky jedlé sody. Česnek se rozdrtí stejně jako cibule na kaši a společně s jedlou sodou se vytvoří past. Tu je pak nutné nanést na bradavici a přikrýt tamponem z bavlny. Nechá se působit přes noc. Pastu je třeba aplikovat každý den, aby se docílilo kýženého výsledku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]