Mnohé módní trendy od nepaměti ničí zdraví…

Módní trendy tady byly, jsou a budou, navzdory tomu, že mnohé z nich neprospívají zdraví. To platilo v dávné minulosti i nyní. Ať už to byly korzety, které stahovaly a deformovaly žeberní oblast, pro útlý vosí pas nebo nasazování předmětů (kruhů) na krk, aby byl štíhlý a dlouhý apod. Takových módních trendů bylo v historii mnoho. Naštěstí to už dnes není tak extrémní, jako tomu bývalo kdysi, ale i tak pořád existují módní trendy, které v honbou za krásou poškozují zdraví. Některé méně a jiné více.

Hladovky a diety

Honba za štíhlou postavou je známá od nepaměti. Držely jí například i císařovna Sisi, princezna Diana a další osobnosti. Ovšem nepleťme si půst s hladovkou, která poškozuje zdraví. Půst je plánovaný, předem připravený a člověk by měl o něm něco vědět. Drastické diety a úmyslné hladovění se zdravím nesouvisí.

Krásná snědá pleť

Mimo útlé postavy je důraz kladen také na krásu pokožky. Snědá pleť je více sexy a vypadá lépe, než bledá kůže. I přes vysoký nárůst rakoviny kůže se lidé opalují, jako zbavení rozumu. Krásně opálená pokožka je však pouze chvilková záležitost, protože taková kůže stárne rychleji. Dotyčná osoba bude časem vypadat o 10 a více let starší, než ve skutečnosti je.

Nevhodná obuv

K módě neodmyslitelně patří obuv. Když je o ní řeč, musíme zmínit vysoké podpatky, lodičky s velmi úzkou špičkou, ale i žabky. Všechno jsou to extrémy, které škodí zdraví. Kromě přetěžování kolen i nártů hrozí riziko deformace chodidla, žilní poruchy a bolesti kyčlí. Žabky zase neposkytují noze potřebnou oporu, člověk šmajdá a trpí i nožní klenba a zatěžována je i achillova šlacha. Špatným rozložením váhy se člověk může i nevědomky hrbit. Žabky se hodí pouze na pláž či k bazénu, nic víc.

Bederní kalhoty

Bederní kalhoty (bokovky) asi znáte. Jsou to kalhoty se sníženým pasem. Oblíbené jsou nejen u mladých dívek, které chtějí nechat vyniknout útlý pas, tetování či piercing. Ovšem mnoho vyznavaček této módy končí v rukou urologů. Prostydlé vaječníky a ledviny nejsou však jediným nebezpečím této módy.

Kalhoty se sníženým pasem škrtí nervové provazce bederních obratlů a mohou tak nositelce způsobit bolestivé zdravotní potíže. Mimo jiné tím, že se tělo potřebuje chránit před chladem, ukládá se pak dívkám v této oblasti tuk. Takže i jinak štíhlá dívka, může mít „madla“.

Další příklady zdraví nebezpečné módy

  • Neodborné tetování

  • Kreslení hennou – riziko alergie, pofidérní barvivo apod.

  • Neodborně provedený piercing (otrava krve, žloutenka, HIV) + používání levných šperků (riziko zánětů, alergie a uvolňování nežádoucích látek)

  • Laicky aplikované kamínky do zubů

  • Aplikace semipermanentních řas (chemie + poškozování vlastních řas)

  • Umělé nehty (do těla proniká chemie a poškozují se tím vlastní nehty)

  • Časté barvení a odbarvování vlasů

Obrázky: pixabay.com