Strádající štítná žláza ohrožuje mnohé tělesné procesy. Varováním je přílišná i nedostatečná aktivita

Fotografie: Depositphotos

Štítná žláza je důležitý orgán, který zastává v lidském těle mnoho funkcí. Je proto důležité, abyste v případě problémů co nejdříve zakročili a zahájili léčbu.

Štítná žláza je velmi důležitý orgán, který hraje nedílnou roli v mnoha tělesných procesech, a to zejména co se týče produkce hormonů. Pokud by tedy došlo k jejímu poškození, mohli byste se potýkat s řadou nebezpečných problémů, jako je například její zvětšení nebo nadměrné působení. Jestliže na sobě poznáte jakékoliv změny, raději včas zakročte, říká doktorka Marina Basina.

Problémy se štítnou žlázou

Problémy se štítnou žlázou typicky nastávají v momentě, kdy začne produkovat příliš mnoho hormonů, nebo jich naopak neprodukuje dostatek. V obou případech se můžete potýkat s nebezpečnými důsledky, včetně bolestí v oblasti tohoto orgánu, jeho zvětšení, přibývání a ubývání na váze, potíží s metabolismem, nebo dokonce i rakoviny. Tento problém se může podepsat také na vaší psychice – a to například ve formě podrážděnosti, únavy a deprese. Podle odborného webu Healthline patří mezi nejčastější problémy spojené se štítnou žlázou tyto:

  • Hypotyreóza: Jedná se o stav, kdy štítná žláza nedokáže tvořit dostatečné množství hormonů. Příznaky zahrnují únavu, nárůst hmotnosti, citlivost na chlad, suchou kůži a zvýšenou citlivost na bolest.
  • Hyperthyreóza: V tomto případě štítná žláza produkuje naopak příliš mnoho hormonů. Příznaky mohou zahrnovat ztrátu hmotnosti, nervozitu, zvýšenou srdeční frekvenci, pocení a neklid.
  • Goiter: Neboli zvětšení štítné žlázy, které může být způsobeno nedostatkem jódu ve stravě či autoimunitními problémy. Pokud se problém neléčí, může způsobit potíže s polykáním nebo dýcháním.
  • Thyreoiditida: Onemocnění, které způsobuje zánět štítné žlázy v důsledku infekce nebo autoimunitní reakce. Příznaky nejčastěji zahrnují bolest na krku, horečku a únavu.
  • Nádory štítné žlázy: Mohou být jak zhoubné, tak i nezhoubné, přičemž ve většině případů způsobují otoky na krku, bolest nebo potíže s polykáním.
  • Hashimotova tyreoiditida: Autoimunitní onemocnění, při kterém tělo napadá vlastní štítnou žlázu a postupně vede k hypotyreóze. Příznaky zahrnují únavu, nárůst hmotnosti, citlivost na chlad a depresi.
žena tuk ruce
Fotografie: Freepik

Špatná kondice štítné žlázy se projevuje potají. Pouze tento příznak vám spolehlivě prozradí, co se děje

Všechny výše uvedené stavy vyžadují lékařskou diagnózu a co nejrychlejší léčbu. Proto pokud máte podezření, že se s některým z nich potýkáte, měli byste se raději co nejdříve poradit se svým lékařem nebo endokrinologem. Jak jsme navíc na webu ZdravéStravování nedávno zmiňovali, štítná žláza mimo kontrolu může být rizikem pro celé tělo.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]