Obyčejný nedostatek slin může znamenat značné zdravotní riziko

Trápí vás často pocity sucha ve vašich ústech a nedostatek slin? Pak vězte, že tento problém není radno podceňovat, nemusí se totiž jednat jen o nepříjemný pocit, který je jednou z prvních známek dehydratace, ale může být příznakem také celé řady vážných zdravotních potíží, jako například cukrovky či vysokého tlaku.

Onemocnění zvané xerostomie

Pocit sucha v ústech v důsledku poškození slinných žláz se označuje jako xerostomie. Pokud trpíte xerostomií, sliny se vylučují v malém množství nebo se vůbec nevylučují, a to i při dostatečném pitném režimu a hydrataci.

Předpokládá se, že xerostomie postihuje až čtvrtinu populace, zvláště starší ženy.

Sliny jsou velmi důležitou sekrecí, která zvlhčuje a dezinfikuje ústa, usnadňuje žvýkání, polykání i mluvení. Enzymy vylučované slinnými žlázami zároveň pomáhají správnému trávení a zabraňují vzniku zubnímu kazu. Proto není radno nedostatek slin podceňovat.

Příčiny pocitu sucha v ústech

Mezi hlavní příčiny chronických a přetrvávajících suchých úst patří konzumace některých léků, xerostomie je totiž vedlejším účinkem konzumace antidepresiv, anxiolytik i analgetik, dále špatné dýchání, především dýchání ústy, hormonální změny spojené s těhotenstvím a menopauzou, kouření, úzkosti a deprese, hypertenze, cukrovka, ateroskleróza, nedostatek vitaminu B12 či nejrůznější alergie. Pocit sucha v ústech je také častým vedlejším účinkem při onkologické léčbě.

Jak xerostomii poznat?

K nejčastějším příznakům xerostomie se řadí neustálý pocit žízně, potřeba často a více pít, ztráta chuti, pocity pálení a lepkavosti v ústech, zvýšená citlivost až bolestivost úst, tvrdý jazyk, popraskané rty, obtíže při mluvení, nesnadné žvýkání a polykání, snížená chuť k jídlu, progresivní zubní kaz a plísňové infekce v ústech či otok bukální sliznice.

Problém spočívá v tom, že především starší lidé si tyto problémy tolik neuvědomují, a xerostomie tak může vést například až k podvýživě v důsledku nízkého příjmu potravin.

Několik užitečných rad

Pokud máte pocit sucha ve vašich ústech, je nejdůležitější stimulovat proces slinění, jak jen můžete. Především se doporučuje často pití tekutin v malém množství, vyplachování úst před jídlem a po jídle minerální vodou nebo sodou, konzumace ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody, jako jsou například okurky, melouny či hroznové víno, a také žvýkání žvýkaček bez cukru. Pokud trpíte vážnějšími příznaky a sliny se již netvoří, je nutné užívání léků.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]