Meruňka je chutným ovocem, které přináší velké množství tolik důležitých vitamínů

Čerstvé nebo sušené, ve formě džemu, kompotu, želé, džusu nebo likéru, ve všech formách je meruňka cennou součástí jídelníčku. Toto sytě oranžové ovoce znali už dva tisíce let před Kristem ve staré Číně a vysoká spotřeba meruněk se považuje za důvod, proč obyvatelé pohoří Karákoram v Pákistánu se dožívají v průměru o deset let více nežli Evropané. Jak je možné, že jsou meruňky tak prospěšné a zdravé?

Vápník a železo podporují krvetvorbu

Meruňky jsou doporučovány zejména pro těhotné ženy a malé děti, protože díky obsahu vápníku a železa stimulují tvorbu hemoglobinu, tedy červených krvinek, které přenášejí v těle kyslík a další důležité látky. Z hlediska krvetvorby jsou meruňky stejně hodnotné, jako jsou čerstvá játra. A to je dobrá zpráva pro všechny, kteří tyto vnitřnosti nemají rádi. Stačí je nahradit několika meruňkami.

Betakaroten

Jedna a půl deci šťávy z meruněk pokryje doporučenou denní dávku betakarotenu, který chrání organismus před působením volných radikálů a tím i před vznikem rakovinného bujení, chrání před ultrafialovým zářením ze slunce a posiluje imunitní systém. Kromě jiného také pomáhá ozdravit pokožku a podporuje tvorbu kolagenu, čímž předchází vzniku vrásek.

Draselné soli

Nízká hladina draslíku v organismu se projevuje celkovou slabostí, která ústí ve fyzické i psychické potíže, jako je špatný spánek, potíže s pamětí a soustředěním, zvyšování krevního tlaku a zvýšené riziko vzniku dalších zdravotních obtíží, jako je diabetes, křeče, kardiovaskulární choroby či ledvinové kameny. Tomu lze předcházet právě zvýšením příjmu draslíku a draselných solí, které ve vysokém množství obsahují právě zejména meruňky. Pro léčbu výše zmíněných obtíží se doporučuje pravidelná konzumace meruněk, po kterých nastává viditelné zlepšení.

Fosfor a hořčík

Dvě základní minerální látky, které jsou zapotřebí ke správnému fungování mozku a svalů. Hořčík zklidňuje nervový systém a pomáhá od vzniku křečí i nespavosti. Pomáhá i proti vysokému krevnímu tlaku, který udržuje na stabilní úrovni.

Odvar pomáhá ke zklidnění žaludeční sliznice

Výluh či odvar ze sušených nebo čerstvých meruněk se tradičně využívá pro zklidnění zanícené sliznice gastrointestinálního traktu. Pro léčebné účely se využívá i prášek z jader meruňkových pecek. Ta oloupeme, usušíme a rozemeleme na jemný prášek. Ten užíváme 3-4krát denně po 1 lžičce s mlékem nebo čajem při výskytu kašle, bronchitidy a respiračním chorobám. Pomáhá i při onemocnění jater či poruchám funkce štítné žlázy.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]