Barva, tvar i zápach stolice mohou být varovnými signály, které upozorňují na vážnější zdravotní problémy

Fotografie: Depositphotos / Edit

Tvar vaší stolice může vypovědět mnohé o vašem zdraví. Zde najdete 7 jejích nejčastějších typů a vysvětlení, před čím by vás každý z nich mohl varovat.

Lidské tělo je složitý organismus, ve kterém se toho může hodně pokazit. Většinu problémů, které se uvnitř odehrávají, však lze rozpoznat podle určitých příznaků – a to včetně toho, jak vypadá tvar vaší stolice po vyprázdnění, říká lékařka Deborah Weatherspoon. Abyste proto předešli potenciálnímu nebezpečí, níže jsme pro vás dali dohromady nejčastější typy výkalů a co každý z nich vypovídá o vašem zdravotním stavu.

Malá, tvrdá, hrudkovitá stolice

Pokud vaše stolice připomíná malé kulaté hrudky o velikosti 1–2 centimetru, můžete mít co do činění s akutní disbakteriózou, tedy zánětem tenkého střeva. K tomuto problému dochází v případě, kdy střevní mikroflóra postrádá dostatek zdravých bakterií a příjem vlákniny, které jí pomáhají udržet vodu ve stolici. Většinou se s tímto typem výkalů potýkají lidé, kteří podstoupili léčbu antibiotiky, nebo ti, kdo se rozhodli držet příliš striktní diety a nedokážou dodat svému tělu potřebné živiny, které potřebuje ke správnému fungování.

Kratší stolice s viditelnými hrudkami

Tento typ stolice je vlastně obdobou prvního příkladu, kdy se však kulaté hrudky srazí do menšího šiškovitého tvaru. Příčinou tohoto problému bývá zpravidla zácpa, během které zůstávají nezpracované potraviny ve střevním traktu až několik týdnů. Jejich odchod bývá obtížný a bolestivý a mohou způsobit krvácení. Navíc jde také o typický příznak syndromu dráždivého tračníku.

Fotografie: Pexels

Stolice s popraskaným povrchem

Tento typ stolice opět odkazuje na předchozí problém, kdy se vlivem zácpy nebo syndromu dráždivého tračníku výkaly nedokážou spojit do správného tvaru a postrádají dostatek vody. Uhlazenější tvar však vypovídá o tom, že váš trávicí systém již pracuje rychleji, nebo naopak začíná slábnout.

Měkká a hladká stolice

Pokud je vaše stolice měkká, hladká a její průměr se pohybuje mezi 1 až 2 centimetry, váš trávicí systém funguje se vší pravděpodobností naprosto bez problému. Často se objevuje, pokud člověk chodí pravidelně 1 za den na toaletu.

Stolice rozdělená na malé, dobře ohraničené části

Přestože se tento typ stolice může zdát zrádný, je výsledkem naprosto dokonalé funkce trávicího systému. V průměru může mít 1 až 1,5 centimetru a je typický pro jedince, kteří se vyprazdňuje dvakrát až třikrát denně po větším jídle.

Fotografie: Pixabay

Příliš měkká stolice s „potrhanými“ okraji

Stolice, která má příliš měkkou strukturu a její okraje jsou potrhané, může poukazovat na vysoký krevní tlak a přílišný stres. Kromě toho může přijít náhle, což může být velký problém, pokud nejste v blízkosti toalety. Také bývá velmi obtížné ji vyčistit.

Řídká vodová stolice

Ačkoliv se tento typ stolice může podobat průjmu, jde paradoxně o problém, který odborníci připisují zácpě. Většinou přichází po stolici typu 1. a 2. a potýkat se s ní mohou především dorůstající děti nebo starší lidé.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]