Špatná funkce jater má vliv na celkové zdraví. Projevuje se změnami ve stolici a žlutou barvou očního bělma

Fotografie: Depositphotos

Problémy s játry mohou mít závažné dopady na vaše zdraví. Je proto důležité, abyste je dokázaly včas rozpoznat, a mohli tak zahájit vhodnou léčbu.

Játra jsou životně důležitý orgán, který plní řadu základních úkolů v těle – zejména těch, jež souvisí s metabolismem, ukládáním energie a filtrací odpadu. Pomáhají však také trávit potravu, přeměňovat ji na energii a ukládat ji do doby, než ji budete potřebovat. Pokud tedy dojde k problémům s jejich funkcí, může to mít závažný dopad na vaše celkové zdraví. Naštěstí však lze problém rozpoznat pomocí typických příznaků a v návaznosti na příčině problému zahájit včasnou léčbu, říká doktor Youssef Soliman.

Příznaky problémů s játry

Příznaky problémů s játry se liší v závislosti na příčině – je také možné, že někteří pacienti nemusí vykazovat žádné příznaky. Mezi ty nejčastější z nich však patří následující:

 • nažloutlá kůže a oči, tzv. žloutenka,
 • bledá, krvavá nebo černá stolice,
 • zvětšený žaludek v důsledku ascitu, který může způsobovat nepohodlí při ležení nebo jídle,
 • encefalopatie, což je problém s mozkem, jenž vede k výrazným změnám nálady, spánku a poznávacích funkcí.

Vaše játra může ovlivnit mnoho stavů. Níže se můžete podívat na ty nejčastější z nich.

Hepatitida

Hepatitida je definována jako zánět jater, který může způsobit poškození tohoto důležitého orgánu, a ztížit tak jeho správnou funkci. Většina typů tohoto onemocnění je nakažlivá, ale riziko můžete snížit tím, že se necháte očkovat proti typům A a B a podniknete další preventivní kroky, včetně používání kondomu při sexu a nesdílení lékařských jehel.

Ztukovatění jater

Nahromadění tuku v játrech může vést ke ztukovatění tohoto orgánu – existují dva typy ztukovatění, a to:

 • alkoholické ztukovatění jater, které je způsobeno velkou konzumací alkoholu,
 • nealkoholické ztukovatění jater, které je způsobeno jinými faktory.

Bez léčby mohou oba typy ztukovatění jater způsobit vážnější poškození tohoto orgánu, které může dále vést k cirhóze a jeho selhání. Příznaky vám pomohou v tomto případě zmírnit změny stravy a osvojení si zásad zdravého životního stylu.

Onemocnění jater vyvolané léky

Játra je možné poškodit nadměrným užíváním některých léků a doplňků stravy. Mnohdy jde tento problém odvrátit tak, že pacient přestane dané prostředky užívat. Pokud však naopak pokračuje, může se poškození tohoto orgánu stát chronickým, a způsobit tak mnohem závažnější poškození. Jestliže tedy užíváte nějaké léky, vždy se ujistěte, zda mají, či nemají vliv na játra.

léky
Fotografie: Pixabay

Rakovina jater

Rakovina jater je nebezpečný problém, jehož nejčastějším typem je hepatocelulární karcinom – ten se obvykle vyvíjí jako několik malých rakovinných ložisek v játrech, i když může začínat i jako jediný nádor. Ke vzniku tohoto nebezpečného onemocnění mohou přispívat komplikace jiných jaterních onemocnění, a to zejména těch, která nejsou léčena.

Selhání jater

K chronickému selhání jater obvykle dochází, když je významná část orgánu poškozena a nemůže správně fungovat. Obecně platí, že tento problém související s onemocněním jater a cirhózou, probíhá pomalu – zpočátku dokonce nemusíte mít žádné příznaky. Časem si jich však můžete začít všímat a jedná se především o:

 • žloutenku,
 • průjem,
 • zmatenost,
 • únavu a slabost,
 • nevolnost.

Je ovšem důležité poznamenat, že se jedná o závažný stav, který vyžaduje trvalou léčbu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]