Nebojte se podívat do toaletní mísy. Vzhled a tvar stolice může hodně vypovědět o vašem zdraví

Fotografie: Depositphotos

Pravidelná návštěva toalety je stejně důležitá jako to, co tam po sobě zanecháte. Přestože je téma stolice stále velkým tabu, prozradí toho mnoho o našem zdraví.

Dnešní uspěchaná doba nás nutí přehlížet signály těla, máme-li problém s naším zdravím. Bohužel často přehlížíme příznaky vážných i běžných onemocnění, což může mít hrozivé následky. A mluvíme-li o symptomech, máme na mysli vše, co naše tělo vykazuje, i takové tabu, jakým je naše stolice. Zpravidla není zrovna tématem, kterým bychom začínali konverzaci, a to ani u lékaře ne. Přitom její textura i barva toho mohou spoustu prozradit o našem zdraví, říká lékařka Alana Biggers.

Neobvyklé zbarvení stolice

Obvykle je barva stolice hnědá. Nastane-li však nějaký problém uvnitř organismu, může se zbarvení lišit. Náhle se změní bez zjevného důvodu, ale to může být právě tím největším varovným signálem, který bychom neměli přehlížet. Nebojte se podívat do záchodové mísy po vykonání potřeby, v tomto případě lze včas odhalit potíže, jež se mohou ignorací rozvinout v závažné problémy.

Bílá stolice obsahuje hodně žluči

Bělavá, našedlá, až jílovitá barva znamená, že stolice obsahuje hodně žluči. Ta může značit problémy s játry, protože tento orgán produkuje a ukládá spoustu žluči. Taková změna v zabarvení je také příznakem ucpaného žlučovodu, žlučových kamenů nebo cirhózy jater. Bílý hlen na hnědé stolici je pak symptomem Crohnovy choroby.

Zelená stolice jako důsledek konzumace chlorofylu

Zelená barva stolice značí konzumaci velkého množství zeleniny s vysokým obsahem chlorofylu, například špenátu. Stejně tak pokud užíváte doplněk stravy železo. Pokud tomu ale tak není, může být problém s trávicím traktem. Potrava jím prošla až příliš rychle a nespojila se s dostatkem žluči a žlučového barviva, následkem toho je pak stolice s odstínem zelené.

Nedostatečná absorpce tuků způsobuje žlutou barvu

Příčinou může být ucpaný žlučovod a nedostatečné vstřebávání tuků. Žlutá barva stolice může také poukazovat na nedostatek enzymů produkovaných slinivkou, což je zpravidla způsobeno chronickým zánětem slinivky, citlivostí na lepek a cystickou fibrózou. Ale než začnete panikařit, takové zbarvení je možné i v důsledku zvýšené konzumace mrkve nebo žlutých nápojů.

Fotografie: Pixabay

Za černou stolici mohou některé léky

Černá stolice může být následkem užívání některých léků, například aspirinu, ibuprofenu nebo doplňků železa. Ale také se může jednat o příznak krvácení do střeva. V tomto případě rozhodně neberte takové zbarvení stolice na lehkou váhu a navštivte lékaře. Nejčastější příčinou je však jídlo. Všichni víme, že po borůvkách nemáme tmavý jen jazyk.

I červená stolice může značit krev

Červená stolice je většinou způsobena jídlem – červenou řepou, rajčaty nebo i barevnými nápoji. Zamyslete se proto nejdříve, co jste předtím jedli. Pokud si však nevybavujete žádné jídlo, které by mohlo vaši stolici takto zbarvit, domluvte si co nejdříve schůzku s lékařem. Protože červená barva může být varovným signálem přítomnosti krve ve stolici, což je zpravidla důsledek prasklého konečníku nebo ještě vážnějšího onemocnění – ulcerózní kolitidy nebo rakoviny.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]