Očividné známky ucpaného lymfatické systému, kterým byste měli na 100 % věnovat pozornost

Fotografie: Depositphotos

Lymfatický systém pomáhá tělu zbavovat se přebytečných prvků a nebezpečných toxinů. Jeho ucpání však může způsobit značné potíže.

Lymfatický systém je důležitou součástí vašeho organismu, která zajišťuje, aby byly všechny zkonzumované toxiny a přebytečné prvky bezpečně vyvedeny z těla ven. Postupem času a vlivem škodlivého prostředí se však tento systém může začít ucpávat, což může mít nepěkné důsledky na vaše zdraví. Abyste proto předešli potenciálním problémům, níže se můžete seznámit s příznaky ucpaného lymfatického systému a nejlepšími způsoby, jak ho vyčistit. Popsal je lékař Kevin Martinez.

Lymfatický systém a příznaky jeho ucpání

Lymfatický systém je velmi složitý systém, který se skládá z tkání, orgánů, žláz, lymfatických uzlin, sleziny, brzlíku, kapilár a adenoidů. Jeho hlavní úkol je především čištění lidských buněk – to především proto, že absorbuje přebytečné tekutiny, tuky a toxiny z tkání a následně je odvádí z těla ven.

Kromě toho také například bojuje s infekcemi a dopravuje bílé krvinky a živiny tam, kde jsou potřeba. V důsledku toxické zátěže a znečištění prostředí se však tento systém může postupem času začít ucpávat. Mezi nejčastější příznaky tohoto problému patří:

  • kožní onemocnění,
  • artritida,
  • nadměrná hmotnost nebo celulitida,
  • bolesti hlavy,
  • infekce vedlejších nosních dutin,
  • poruchy trávení,
  • zvětšené lymfatické uzliny,
  • chronická únava.

Jelikož však zanesený lymfatický systém neznamená pro vaše zdraví nic dobrého, měli byste se před tímto problémem snažit co nejlépe chránit a v případě jeho výskytu změnit některé své návyky, abyste svému tělu dopřáli dostatečnou očistu. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejlepšími způsoby, jak vyčistit svůj lymfatický systém.

Pravidelné sportování

Nejlepším lékem pro zachování zdravého lymfatického systému a způsobem, jak ho pročistit, je pravidelné sportování. Nemusíte však ihned kupovat permanentku do posilovny, stačí si každý den alespoň vyjít na procházku, obden si zaběhat a/nebo začít skákat přes švihadlo.

Pijte dostatek čisté vody

Správná a pravidelná hydratace těla patří mezi první zásady zdravého života. Není proto divu, že vám tento jednoduchý návyk dokáže pomoci například i s pročištěním lymfatického systému. Dejte si však pozor, jakou vodu pijete – v současné době totiž může být znečištěné naprosto vše.

Vyhněte se těsnému oblečení

Příliš těsné oblečení může narušit správnou cirkulaci ve vašem lymfatickém systému, což může vést k hromadění toxinů v různých částech těla (nejčastěji jsou to však ženská prsa a třísla). Abyste tomuto problému předešli, snažte se vždy volit pohodlné oblečení, které vás nebude nikde tlačit.

Fotografie: Pixabay

Dechová cvičení nebo hluboké dýchání

Různá dechová cvičení (či hluboké dýchání), která jsou často součástí meditací a jógových cvičení, velmi efektivně pomáhají uvolňovat toxiny do krve, z níž jsou následně přenášeny k detoxikaci do jater a ledvin. Jde tedy o metodu, která podporuje lymfatický systém a pomáhá s jeho čištěním.

Horké a studené sprchy

Horká sprcha pomáhá zvýšit průtok krve na povrchu těla a studená sprcha naopak žene krev do nitra těla. Podstoupením této kombinace tak dokážete zvýšit průtok krve a zrychlit svůj krevní oběh, čímž také pomůžete přivést čerstvou okysličenou krev a živiny ke svým orgánům a žlázám. Kromě toho vám tato metoda účinně pomůže odplavit veškeré toxiny a jiné nežádoucí prvky z těla ven.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]