Nošení vysokých podpatků je nežádoucí pro lidské zdraví, škodí nejen kloubům

Nošení podpatků je u některých žen každodenní záležitostí. Pravdou je, že taková obuv je elegantní a sexy zároveň. Podpatky dokážou malé ženě přidat pár centimetrů navíc, což je určitě také žádané. Opticky prodlužují nohy a zeštíhlují postavu. Jenže …

Nošení vysokých podpatků může být módní a způsobí, že se budete cítit vyšší a svůdnější, ale za jakou cenu? Vysoký podpatek může způsobit celou řadu problémů s nohou a zároveň zhoršuje stabilitu a zvyšuje riziko zranění.

Bolesti nohou a zad patří mezi častější zdravotní problémy. Dlouhodobé používání podpatků může dokonce způsobit strukturální změny v samotné noze, což může vést k puchýřům, kladivovým prstům a dalším stavům, které mohou vyžadovat chirurgickou korekci. Mimo zranění vysoké podpatky kladou nadměrné napětí na záda a dolní končetiny, což může výrazně ovlivnit držení těla, chůzi a rovnováhu.

Jak vysoko může být umístěná vaše pata, než začne způsobovat skutečné škody?

I když se vše může lišit v závislosti na kvalitě obuvi, držte se podpatků, které jsou vysoké maximálně 6 cm nebo méně. Cokoli vyššího změní biomechaniku toho, jak chodíte. Nošení tzv. jehel se nedoporučuje vůbec (hovoříme-li o pravidelném nošení této obuvi), kvůli poškození, které mohou způsobit.

Bolesti dolní části zad

Pokud zažíváte nevysvětlitelné bolesti zad, může být důvodem nošení vysokých podpatků. Zvýšení paty příliš vysoko způsobí, že se vaše váha přenese a nakloní dopředu. Pro vyrovnání se však automaticky nakloníte dozadu a zvýšíte oblouk v dolní části zad, což zatěžuje bederní páteř. Čím vyšší podpatky, tím větší napětí.

Nervový systém

Náš nervový systém je velmi choulostivý a obuv, kterou nosíme, může do značné míry zasáhnout. Spine Health Institute uvádí, že vysoké podpatky mohou způsobit zúžení páteřního kanálu. Příznaky se pak projeví vystřelovanou bolestí do hýždí a nohou, mravenčením, slabosti svalů, křečí. Uvádí se také ischias nebo-li houser (zánět sedacího nervu) jako možný bolestivý vedlejší účinek nošení obuvi s vysokým podpatkem.

Nesprávné dýchání

Může to znít velmi překvapivě, ale vysoké podpatky mohou vést k nesprávnému dýchání. Bylo zjištěno, že nošení podpatků po celý den může vést k rychlejšímu, mělčímu dýchání a poškození hlasivek.

Bolesti kolen

Bohužel, vysoké podpatky jsou také extrémně velká zátěž pro kolena. Podle Dr. Josepha Mercoly: vysoké podpatky výrazně zatěžují kolenní kloub, což se může projevit v pozdějším věku. Byl zaznamenám i mnohem větší výskyt osteoartrózy v kolenním kloubu u žen ve srovnání s muži, což asi nebude úplně náhoda.

Oslabené lýtkové svaly

I když se může zdát, že podpatky naopak posilují lýtka, studie ukazují, že opak je pravdou. Ve skutečnosti se stávají slabšími. Profesor kineziologie Tricia Turner říká, že v průběhu času potřebujete méně a méně svalové kontrakce, protože svaly dolních končetin se přizpůsobují změnám v obuvi. Tyto změny mohou způsobit, že svaly v nohou a zádech ztrácejí účinnost a sílu.

Riziko úrazu

Dokonce i pro nejzkušenější nositele vysokých podpatků existuje velké riziko podvrtnutí způsobeného zvýšeným tlakem na kotníky. Vzhledem k tomu, že kotníky nejsou konstruovány tak, aby odolávaly takovému tlaku, pády a pokroucené nebo vymknuté kotníky mohou být docela běžné.