Nevábný zápach potu může značit zdravotní potíže. Nepodceňujte tento příznak

Fotografie: Freepik

Podle druhu a intenzity zápachu vašeho potu můžete lehce zjistit, zda trpíte některým z velmi vážných onemocnění, a můžete tak včas jednat.

Lidské tělo je dokonale navržená živoucí schránka, která je mnohem propracovanější, než si myslíme. V případě vnitřní nemoci se totiž dokáže do značné míry nejen samo bránit, ale dokonce začne vytvářet signály, které na daný problém upozorní. Pro mnohé bude možná překvapením, že tuto funkci varovného signálu zastává například i náš pot. Podle jeho zápachu je totiž možné zjistit, zda trpíte některou z vážných nemocí, a podle toho můžete hned jednat.

Hygiena není všechno

I když sebevíce dbáte o osobní hygienu, pravidelně se myjete, měníte oblečení a používáte deodoranty nebo parfémy, může se stát, že z vás i tak půjde cítit zápach potu. Není to nic, za co by se měl kdokoliv stydět nebo cokoliv podobného, pokud se však jedná o nadměrné pocení nebo velmi silný zápach, měli byste vyhledat lékaře. Vaše tělo se vám tak možná snaží naznačit, že je něco v nepořádku.

Fotografie: Freepik

Lidský pot je totiž jako všechno součástí nás a celé naše tělo je naprosto dokonale propojené. Když se někde vznikne problém, jinde se objeví varovný signál, který na něj upozorňuje. S potem je však spojena hned celá řada dalších věcí, které by mohly být v nepořádku. Něco je součástí běžného vývoje těla, ale jindy se může jednat o znak, že je vaše tělo napadené vážnou nemocí.

Přirozený vývoj, nebo vážná nemoc

Pot vzniká u každého z nás na základě správné funkce žláz. Ty se však v průběhu vývoje u každého jedince formují, a tak se u dětí v pubertě mnohdy stává, že je jejich pot výrazně silnější než dokonce u dospělého člověka. Nemusíte se však bát, jedná se o normální a zcela běžnou věc, která není nijak odlišná ani zarážející. Problém však může nastat při poruše štítné žlázy, kdy jde o varovný signál.

Fotografie: Freepik

V případě dysfunkce štítné žlázy je jedním z prvotních a velmi důležitých signálů náhlá změna intenzity pocení i zápachu potu. Ten je najednou zásadně pronikavější, a dokonce mnohem více zbarvený, než za normálních okolností. V případě takové náhlé změny je dobré navštívit lékaře, který již zjistí, kde je problém.

Zvýšená intenzita potu může být také zaznamenaná u mužů s přílišným nadbytkem testosteronu, což se však může stát i ženám. V takovém případě je opět vhodná konzultace s lékařem a případná domluva na lécích, které upraví poměry hormonů v těle. I lidé s nadváhou mohou trpět na větší intenzitu pocení, protože jejich štítné žlázy fungují jinak. V takovém případě se však jedná o komplexnější řadu zdravotních omezení a jejich řešení.

Fotografie: Freepik

Pečlivě si proto všímejte vašeho těla i všech drobných změn, kterými prochází, a vždy včas jednejte. Každá změna je totiž vždy něčím vyvolaná a může mít v pozadí mnohem větší problém, než jak se zprvu zdá.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]