Lékaři si dlouhé roky mysleli, že je blázen. Vážné onemocnění jí však změnilo život

Fotografie: James Heilman, MD / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Všichni si zprvu myslela, že má tato mladá matka psychické potíží a začíná bláznit. Poté však vyšlo najevo, že má pravdu a že je ve vážném stavu.

Mladá matka začala po porodu dvojčat cítit zvláštní příznaky, které nedokázala téměř nikomu vysvětlit. Lékaři si zpočátku mysleli, že pravděpodobně začíná bláznit a potřebuje pouze chvíli klidu, ovšem později vyšlo najevo, že se skutečně jedná o vážné onemocnění myasthenia gravis, které celou dobu ohrožovalo její život. To je dle serveru Healthline spojováno s netypickými symptomy, jako je například rozmazané vidění a svalová slabost.

Vážné onemocnění, které postihuje svaly

Žena jména Sylwia Łukomska začala po porodu dvojčat pociťovat zvláštní příznaky, a to především únavu svalů nohou, rukou a trupu, trápilo ji dvojité a rozmazané vidění, a také jí dělalo problém číst – prý se jí v knize doslova rozpadala písmenka. Často pak měla i problémy s mluvením, jako kdyby byla celou dobu nachlazená a nemohla se kompletně usmát. Když se však o tyto nepříjemnosti podělila s lékaři, mysleli si o ní, že je blázen.

„Příznaky myastenie se objevily hned po porodu, po operaci císařským řezem. Bezprostředně po ní se u mě objevilo respirační selhání a velké dýchací potíže a docela dlouho mi trvalo, než jsem se z tohoto stavu dostala. Pamatuji si, že když jsem byla ještě na oddělení, měla jsem problémy se svalovou výkonností. Velmi rychle jsem se unavila, narážela jsem do věcí, chodila jsem divně a nedokázala jsem normálně přemýšlet,“ sdělila během rozhovoru pro Medonet.

Spánek odpočinek
Fotografie: Freepik

2letá dívka skončila v nemocnici kvůli kontaktu s touto extrémně nebezpečnou rostlinou

Doktoři jí však přesto řekli, že bude v pořádku, a když se konečně dostala domů a příznaky se znovu objevily, mysleli si, že je pouze unavená z péče o děti. „Řekli mi, že bych si měla zajít k psychiatrovi, že je toho na mě jen hodně. Měla jsem ale i vysoký krevní tlak a neustálé problémy s dýchání. Takto to trvalo nějakou dobu, dokud jsem je konečně nedonutila provést mi speciální vyšetření, pak objevili tuto zákeřnou nemoc,“ dodala Sylwia s tím, že nyní konečně může své příznaky léčit a nikdo už jí neříká, že jen není psychicky v pořádku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]