Netradiční bojovník proti akné. Ve své domácnosti ho má téměř každý

Fotografie: Pixabay

Lidé, kteří trpí na akné, hledají různé způsoby, jak se otravných pupínků nejen zbavit, ale také chtějí vylepšit vzhled své pokožky tím, že ji před akné budou chránit. Pleťové vody nebo léky jsou sice řešením, ale neřeší to příčinu. Jeden lék ale opravdu zabírá a nestojí tolik peněz, jako drahé přípravky z lékárny, které navíc ne vždy pomohou.

Akné můžete předcházet různými způsoby

Představíme vám nejdříve několik tipů, jak akné předejít. Ráno, večer a po cvičení si pleť očistěte jemným čisticím prostředkem, který neobsahuje olej. Pokožku neotírejte příliš silně, protože by se problém mohl ještě zhoršit. Pleti se nedotýkejte špinavýma rukama, a celkově se jí dotýkejte co nejméně.

Pupínky nijak nevymačkávejte nebo netrhejte, protože by to mohlo vést k jizvám nebo tmavým skvrnám na pokožce. Před odchodem ven se vždy namažte opalovacím krémem a vyvarujte se slunci. Slunce je sice pro naši pokožku zdravé, ale nadměrné slunění může pleť nevratně poškodit.

Důležitý je výběr make-upu. Jestliže máte sklony k akné, vybírejte si takový make-up, který není na olejové bázi.

Důležité je večerní odlíčení i ranní péče o pleť

Vybírejte si takové líčení, které vám nezakryje póry. Před spaním si make-up důkladně odstraňte, nečistoty i oleje z pokožky pomocí správné péče o pleť. Lidé s akné zkoušejí různé způsoby, kromě léků a pleťových vod také zkoušejí různé diety. Jeden prostředek ale funguje zaručeně a možná ho najdete doma v kuchyni.

Kyselý obsah jablečného octa je přírodním vitaminem, minerálem a také obsahuje další živiny, které jsou bezpečným a účinným prostředkem proti akné. Jablečný ocet má také antibakteriální a antiseptické vlastnosti, které odstraňují bakterie a čistí oblasti náchylné k tvorbě akné.

Fotografie: Pixabay

Hodnota pH 3 v octě pomáhá obnovit přirozené pH pokožky pleti. Zmírní se tím růst mikrobů, které způsobují akné. Kromě toho jablečný ocet obsahuje kyselinu:

  • Octovou
  • Citronovou
  • Mléčnou
  • Jantarovou

Tyto kyseliny pomáhá zabíjet určité druhy bakterií, které mohou za tvorbu akné.

Studie prokazují, že kyseliny v jablečném octě jsou účinné

Lidé, kteří celý jeden rok dvakrát denně nanášeli krém s kyselinou mléčnou, výrazně snížily tvorbu akné, navíc pouze u dvou lidí se stav zlepšil o méně než 50 %. Kyselina mléčná může také zlepšit strukturu pleti, pigmentaci a vzhled pokožky u lidí, kteří mají povrchové jizvy po akné.

Hydrokyseliny, které jablečný ocet obsahuje, pomáhají uvolňovat póry a zabraňují tak stárnutí. Rozpouštějí odumřelé buňky, které také mohou být příčinou akné. Stačí smíchat jeden díl nefiltrovaného jablečného octa a 2 díly filtrované vody. Vatový tampon namočte do tohoto roztoku a naneste ho na pokožku. Nechce působit asi 10 minut a opláchněte teplou vodou.

Můžete také smíchat ½ hrnku jablečného octa s destilovanou vodou a přidat éterický olej, například levandulový. Aplikujte na bolavá místa vatovým tamponem. Nechte 5 minut působit a poté opláchněte studenou vodou.

Pleť vyléčí také teplý obklad nebo maska

Teplo z obkladu zlepšuje krevní oběh a pomáhá odplavit bakterie a hnis z pórů pokožky. To urychluje proces hojení a pomáhá zmírnit bolest. V tomto případě ale může dojít ke zhoršení akné, může se objevit to, které bylo pod povrchem kůže. Smíchejte tedy ½ hrnku jablečného octa s dvěma hrnky teplé vody. Namočte do roztoku hadřík, a teplý obklad dejte na postiženou oblast asi na 10 minut.

Masku použijte k odstranění odumřelých buněk pokožky. Vyčistí póry a odstraní nežádoucí částice. Lžičku jablečného octa nalijte do misky, přidejte dvě lžičky chlazeného zeleného čaje, 5 lžiček cukru a lžičku medu. Vše důkladně promíchejte a směs aplikujte na pupínky krouživým pohybem. Nechte 10 minut působit a opláchněte vodou. Stačí směs používat jednou týdně.


Řekněte ostatním, co si myslíte