Příznaky, které vám mohou zachránit život. Značí totiž špatný krevní oběh

Fotografie: Freepik

Tělesné příznaky, které není radno podceňovat. Mohou totiž znamenat vážné zdravotní komplikace spojené s krevním oběhem.

Ačkoliv se to možná nezdá, lidské tělo je perfektně naprogramovaným celkem, který sám umí vyhodnotit problém a včas na něj upozornit. Většinou se jedná o drobné tělesné projevy a znaky, které zcela nezapadají do normálního stavu lidského organismu. Lidmi jsou však tyto znaky mnohdy přehlíženy, přestože mohou značit závažný zdravotní problém. Dnes si tedy řekneme, jak se tělo projevuje v případě potíží s krevním oběhem.

Špatný krevní oběh

Špatný krevní oběh není sám o sobě nemocí, ale řadu z nich dokáže způsobit nebo velmi negativně ovlivnit jejich průběh. Spojen e nejčastěji se sedavým stylem života, malou pohyblivostí a fyzickou zátěží, špatnými stravovacími návyky a celkově nezdravým životním stylem. Pokud se tedy začne projevovat, je důležité tento problém neodkládat, ale včas jej řešit například konzultací s lékařem. Ten vám totiž vždy nejlépe poradí potřebné kroky k optimalizaci zhoršeného krevního oběhu.

Fotografie: Freepik

Necitlivost a brnění končetin

Mezi základní příznaky nesprávného krevního oběhu patří například právě necitlivost a brnění končetin. Tento projev je způsoben prokrvením určitých částí na končetinách, a naopak krevním deficitem v jiných částech. Nejčastěji se stává, že se krev správně nedostává například so prstů, které jsou tak výrazně znecitlivěné.

Křečové žíly

I když jsou křečové žíly mnohdy dány genetickou výbavovou po rodičích a prarodičích, stává se také že tyto nevzhledně vystouplé žíly v oblasti nohou mohou značit také problém s krevním oběhem. Lepší je proto zajít na konzultaci ke svému lékaři, který vám řekne co a jak, a případně vám také předepíše mast nebo jiný lék na jejich zmírnění.

Fotografie: Freepik

Krevní sraženiny

Jedním z příznaků nesprávné cirkulace krve v těle je také tvorba krevních sraženin. Ty se tvoří většinou na pažích nebo dolních končetinách, je však dobré si na ně dávat pozor. Krevní sraženina v těle se totiž snadno může dostat k životně důležitým orgánům a způsobit nemalé potíže. Jedná se například o mrtvici nebo infarkt.

Chladné a oteklé končetiny

Dalším příznakem, který dává najevo že s vaší krví je něco v nepořádku, mohou být na dotek velmi chladné a oteklé končetiny. Vyznačovat se mohou také nepřirozeným odstínem barvy a také vám připadají podstatně těžší. Nejčastěji se jedná o spodní končetiny, ale můžete tyto příznaky pozorovat i na svých rukou.

Fotografie: Freepik

Svalové křeče

Špatné prokrvení svalů znamená také špatné okysličení svalů. V případě poruchy krevního oběhu tedy může snadno docházet ke svalovým křečím, a to i případě velmi malé námahy a fyzické aktivity. Jedná se však o velmi výmluvný signál, který nelze přehlédnout.

Velmi suchá kůže

Špatné prokrvení pokožky může vést k jejímu rychlému „zestárnutí“ a také k značnému úpadku její hydratace. Vaše pleť i pokožka se tak může zdát velmi suchá a téměř až zanedbaná. V takovém případě však nepomůže ani maska ani krém, protože problém není zvenčí, ale uvnitř vašeho těla.

Pomalé hojení ran a škrábanců

Dalším z řady příznaků špatného krevního oběhu je také fakt, že se vaše rány a škrábance, byť se jedná o skutečné drobnosti, hojí pomalu a celý proces je velmi zdlouhavý. V takovém případě totiž tělo nemá dostatek červených krvinek na zacelení rány a vytvoření ochranné vrstvy, nebo jsou tyto krvinky koncentrovány do nesprávných a nepotřebných míst.

Erektilní dysfunkce

Tento signál se týká pouze mužské části populace. Jedná se totiž o neschopnost dosažení, nebo udržení erekce, a to i v případě správné funkce sexuálního libida. Pokud tedy na sobě dlouhodobě pozorujete podobné příznaky, je dobré kontaktovat lékaře, a to bez jakéhokoliv studu.

Poruchy koncentrace a paměti

Pokud na sobě vnímáte fakt, že máte poslední dobrou problémy s koncentrací a soustředěností, možná je problém ve vaší krvi. Nedostatečné okysličení a prokrvení mozku totiž vede k podobným potížím a v takovém případě je lepší na nic nečekat a vyrazit raději k lékaři. Dlouhodobé neprokrvování mozku totiž může vést k jeho poškození a také se zvyšují rizika mozkové příhody nebo mrtvice.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]