Rychlá úleva při akutní zácpě. Než sáhnete po lékárničce, vyzkoušejte přírodní cestu

Fotografie: Depositphotos

Tolik času stráveného na toaletě a s nevalným výsledkem. Problémy s vyprazdňováním má dost lidí, ale bojí se o nich hovořit. Pomoc může i dobře zvolená strava.

O problémech s kyčelními klouby se lidé rozpovídají, ale když je trápí zácpa, většinou mlčí. Komu by se také chtělo svěřovat s tak intimním sdělením. Nejsou v tom ale sami, zácpa je poměrně rozšířená. Na vině mohou být špatné stravovací návyky, nedostatek tekutin i to, že jste právě na dovolené. Co na pravidelné vyprazdňování zaručeně pomáhá a doma by vám nemělo chybět, prozradila lékařka Alana Biggers.

Jak často by měl člověk chodit na „velkou“

O zácpě hovoříme tehdy, když se člověk vyprazdňuje méně než dvakrát týdně. Není tedy nutné chodit na „velkou“ každý den. Důležité je, aby v tom byla nějaká pravidelnost a aby vyprazdňování nebylo bolestivé. Akutní zácpu obvykle zažijete při změně prostředí (třeba na dovolené) nebo životního rytmu. Chronickou zácpu způsobují hemeroidy, gynekologické či neurologické potíže, rakovina i užívání některých léků – například antidepresiv, na odvodnění či léčbu Parkinsonovy choroby.

Fotografie: Freepik

Co pomáhá na pravidelné vyprazdňování

Důležité je střevům dodávat dostatek vlákniny. Je sice nestravitelná, ale napomáhá správnému fungování střev. Najdete ji především v ovoci a zelenině a v celozrnných potravinách. Někdo nedá dopustit na konzumaci švestkového kompotu, který mu střeva dokonale rozhýbal tak, že vše nepotřebné opustilo konečníkem tělo. Výborný je i jablečný mošt z čerstvých jablek, který má stejný účinek.

Dostatečně se hýbejte a doplňujte tekutiny

Dá se zácpa zvládnout přírodní léčbou bez nutnosti užívat volně prodejné léčivo? Ano, je to možné. Je však třeba upravit životní styl, přidat do svého denního programu více pohybu a dostatečně organismus hydratovat. Pomáhají minerální vody a bylinkové čaje. Na pozoru je třeba být u pití černého čaje nebo kávy. Ty mají diuretické účinky, takže organismus odvodňují, což může zácpu zhoršit.

V hlavní roli probiotika

Střeva jsou osídlena množstvím bakterií, které tvoří jejich mikroflóru. Někdy stačí užívání antibiotik či nevhodná strava, aby byla mikroflóra narušena. V takovém případě je třeba svůj jídelníček zaměřit na konzumaci probiotik. Je možné je zakoupit v lékárně, nebo jíst zakysané mléčné produkty, jako jsou bílé jogurty se živými kulturami, kefír, podmáslí, kyšku.

Je vhodná užívání projímadel?

V lékárně je také možné zakoupit účinná projímadla, která zbaví zácpy rychle a snadno. Jsou vhodné pro léčbu akutní zácpy. Pro dlouhodobější používání ale ideální nejsou, protože naopak problémy s vyprazdňováním mohou zhoršit. Střeva si ně zvyknou tak, že se bez nic neobejdou. Takže tudy cesta rozhodně nevede a projímadla by měla užívaná je ve výjimečných případech.

Zdroj: Healthline