Jak si okamžitě poradit s nepříjemnou zácpou i bez projímadel z obchodu. Pomoci může pohyb, ale i běžně dostupné potraviny

Fotografie: Freepik

Trávicí problémy a s nimi spojená zácpa jsou velmi nepříjemnou komplikací, která může trvat i několik dní. Existuje pár jednoduchých rad, jak se těmto problémům dá vyhnout. Prozradila je lékařka Elaine K. Luo.

Zácpu obvykle provází bolesti, tlak a nafouklé břicho. Nejedná se o nijak ojedinělý jev, naopak, každý třetí člověk pravidelně problémy s vylučováním trpí. Podle průzkumů se tyto problémy častěji vyskytují u žen než u mužů a mohou se opakovat i několikrát do měsíce. Větší frekvence zácpy se u ženy vyskytuje během těhotenství, menopauzy nebo ve vyšším věku. K jejímu výskytu přispívá nesprávná životospráva, nedostatek pohybu, ale také nadměrná konzumace omamných látek. 

Zácpa má svoji vlastní definici

Problémy s vylučováním se jako zácpa definují ve chvíli, kdy na toaletu chodíme méně než třikrát týdně. Komplikace, které s sebou zácpa přináší, ale nejsou jen v oblasti břicha. Postupem času se u nás mohou rozvinout hemoroidy, plísňové infekce nebo cystitida. Často se ale může jednat i o dědičný problém, který se v naší rodině vyskytuje po dlouhé generace. I zácpu je možné odlišovat, a to hlavně podle toho, jaká je její příčina a s jakou frekvencí se u nás problémy s vylučováním vyskytují. 

Fotografie: Pexels

V případě problémů s vylučováním můžeme hovořit o zácpě tranzitní, terminální nebo funkční. Tranzitní zácpa je spojená s nízkou pohyblivostí tlustého střeva a stolice, kterou vylučujeme, je tvrdá a suchá. Terminální zácpa je spojená s problémy se samotným vylučováním. K tomu dochází sporadicky, v menší frekvenci než třikrát do týdne. Funkční zácpa je obvyklá u těch lidí, u kterých nebyla nalezena žádná příčina zdravotních problémů, a důvod zácpy může být psychologický.

Jak si pomoci domácí a přírodní cestou 

Prvním krokem, který můžeme udělat, abychom podpořili funkci našich střev, je konzumace potřebného množství vlákniny. Toho dosáhneme pomocí pojídání dostatečného množství ovoce a zeleniny. Tyto potraviny konzumujeme ideálně v bio kvalitě, protože pesticidy, kterými jsou potraviny ošetřovány, mohou zácpu podporovat. Pomoci nám může také sušené ovoce, například švestky.

Pozornost ale musíme věnovat i tomu, jestli jíme dostatek jídla. Pokud totiž jíme málo, nedá se očekávat, že budeme mít častou stolici. 

Fotografie: Pexels

Pokud ale chceme sáhnout po lécích, mnohem lepším řešením než chemické produkty jsou tablety vyrobené z přírodních surovin. Jedná se o tablety z pšeničné trávy, ječmene nebo spiruliny. Můžeme je po malých dávkách přidávat do džusů nebo smoothies. Je potřeba také dodržovat pitný režim, protože k tomu, aby zbytky jídla ve střevech správně postupovaly, je potřeba, aby byla dostatečně hydratována. Ideální je denní konzumace 2 litrů vody, zejména čisté, bez obsahu barviv a cukrů.

Zdroj: Healthline