Nenechte se sužovat nemocí. Obyčejná kurkuma vám pomůže být opět fit

Fotografie: Pixabay

Trápí vás chřipka nebo nachlazení? Potom se poohlédněte doma, zda máte po ruce koření označované jako kurkuma. To se hodí v mnoha případech. Hlavně ve chvíli, kdy se necítíte dobře, teče vám z nosu, bolí vás hlava prostě byste nejraději zůstali celý den v posteli.

V prvé řadě vám dáme dobrou radu – zrušte své povinnosti a naordinujte si celý den doma. Zamezíte šíření bacilů a vy budete mít možnost dát se trochu do kupy. K tomu vám navíc dopomůže tento skvělý lék, pro který nemusíte do lékárny, ale snadno si jej vyrobíte doma. Během pár dní vás opět postaví na nohy a podpoří vaši imunitu, aby se podobná věc v dohledné době neopakovala.

Příprava zázračného nápoje

Příprava je velmi snadná. Budete potřebovat jen pár ingrediencí. Postačí vám:

  • kousek čerstvého zázvoru

  • citronová šťáva

  • med

  • špetka chilli

  • kurkuma

To je vše, je to velmi snadné. Jak na to? Přibližně dva centimetry zázvoru oloupeme a nakrájíme na velmi tenké plátky. Ty poté vložíme do hrnečku a zalijeme sklenicí vroucí vody. Tento čaj pak necháme pod nějakou pokličkou přibližně patnáct minut louhovat, aby se ze zázvoru uvolnily všechny cenné látky. Následně vzniklou tekutinu přecedíme, přilijeme k ní stejné množství vlažné vody, dále vymačkanou šťávu z půlky citronu, trošku medu dle chuti, špetku chilli a přibližně čtvrt lžičky kurkumy.

Všechno je nyní nutné řádně promíchat, aby se chutě sladily a účinné látky spojily. A máte hotovo. Nyní je třeba nápoj vypít – na osobu postačí jedna sklenička.

Pijte nápoj ještě teplý, ale nemusí být nutně horký. Pokud nemáte rádi med nebo nechcete sladit, nemusíte. Lze jej také nahradit umělým sladidlem. Pro děti je lepší úplně vynechat chilli. To sice podporuje léčivé účinky kurkumy a zázvoru, ale pro děti by mohlo být přeci jen dost agresivní.

Zdravotní benefity

A není snad třeba opakovat všechny léčivé účinky takového nápoje. Nápoj působí antibakteriálně, antimykoticky, protizánětlivě a také může být prevencí proti vzniku nejrůznějších plísní.

Podporuje prohřívání těla, takže na zimu je jako dělaný. Kromě toho ale dokáže také pořádně nastartovat metabolismus a podpořit spalování, takže se hodí náramně i pro dietáře.

Můžeme jej využít i při očistě organismu. Urychluje vyplavování škodlivin a umí také pomoci regenerovat játra. Celkově posiluje imunitu, zrychluje trávení a blahodárně působí na pleť. Co víc si přát? Nepijte jej ale pravidelně – po týdnu užívání je vhodné dát si pauzu a opět jej začít konzumovat nejdříve po třech týdnech!

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]