Potraviny, které jsou pro naše tělo škodlivé a měli bychom zásadně omezit jejich konzumaci

Fotografie: Freepik

Hlídejte si svůj jídelníček a vyškrtněte z něj potraviny, které jsou pro vaše tělo neprospěšné, nezdravé, nebo dokonce škodlivé.

Lidské tělo je něco jako perfektně nastavená schránka, která však pro to, aby správně fungovala, potřebuje dostávat vhodné palivo. Tím je myšlena především strava, která veškerý chod v těle značně ovlivňuje. Je proto velmi důležité vědět, co našemu tělu prospěje a co je pro něj již méně vhodné, říká Kris Gunnars. V tomto seznamu najdete běžně prodávané potraviny, které však pro zdraví nejsou příliš vhodné a jejich konzumaci bychom měli zásadně omezit.

Stravovací návyky jako základ životního stylu

Životní styl není pouze otázkou stravování během vašeho posledního týdne, ale jedná se o komplexní seskupení několika dlouhotrvajících faktorů. Mezi ty patří například druh vaší práce, vaše volnočasové aktivity a čas věnovaný fyzické námaze, ale také zda jste kuřákem, zda pravidelně užíváte alkohol a mnoho dalšího. Důležitou složkou životního stylu je poté samotná strava. Je proto důležité vědět, které potraviny naše tělo podpoří a které ho naopak ochudí a přihorší mu.

Fotografie: Freepik

Alkoholické nápoje

Každá konzumace alkoholu není stejná a také špatná. Je totiž prokázáno, že pravidelné užívání dobrého a kvalitního vína v malém množství zlepšuje krevní oběh, napomáhá k obnově červených krvinek a také pročisťuje cévy a omlazuje pleť. Neumírněná konzumace alkoholu, zejména toho tvrdého, má však pro tělo (a především srdce) zcela opačné účinky. Jeho dlouhodobé užívání má totiž negativní vliv na zvyšování krevního tlaku, se kterým hrozí také větší riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je například infarkt nebo srdeční zástava.

Fotografie: Freepik

Margarín a oleje

Margaríny a oleje obecně patří mezi skutečně rychlý zdroj tuků. Jedná se však převážně o trans-tuky, které jsou pro tělo škodlivé a mohou vést až k nepříjemným zdravotním potížím, jako je obezita, ucpané a zpomalené cévy, obalování důležitých orgánů tukovými tkáněmi atd. Je proto lepší se těmto formám tuku vyhnout a nahradit je jinými, zdravějšími, jako je například lněný nebo rybí olej, případně ten kokosový či olivový.

Slazené nápoje a sodovky

Další potravinou v žebříčku vysloveně nevhodných jsou také slazené nápoje. Ty totiž obsahují zcela neúměrně velké množství cukru a umělých sladidel, které nejenže značně urychlují proces tloustnutí, ale mají také vysoký podíl na ucpávání cév. Ty pak ztrácí svou přirozenou elasticitu a zhoršují tím průnik krve, který opět může vést až k poškození srdce či jiných důležitých orgánů.

Paštiky a párky

Paštiky a párky z běžných prodejen obecně patří mezi zdroj tzv. „skrytých tuků“. Ty jsou v těchto výrobcích obsaženy s minimální hodnotou 40 %, a to nejčastěji v podobě vepřové kůže a jiných zbytkových částí. Ty jsou šikovně pomlety a zamaskovány pomocí nejrůznějších dochucovadel a aromat, takže o nějaké přirozenosti nemůže být ani slovo. Tyto produkty, tvářící se jako masový výrobek, jsou tak pro tělo hotovým trojským koněm.

Fotografie: Freepik

Slané pochutiny

Ačkoliv mohou na první pohled působit neškodně a nevinně, jedná se o potravinu, která je pro naše tělo skutečně nevhodná. Většina pochutin, jako jsou brambůrky, krekry nebo nejrůznější tyčinky, totiž obsahuje velké množství soli, které stejně jako alkohol nepříznivě působí na zvyšování krevního tlaku a poškozování cév. Většina z těchto slaných dobrot je navíc připravována v obyčejném a co nejlevnějším oleji, což je skutečně opravdu špatná kombinace.

Mléčné výrobky s dlouhou trvanlivostí

Mléčné produkty s dlouhou trvanlivostí, jako jsou jogurty, kefíry, smetany atd., jsou jedním z dokonalých důkazů toho, že ne všechno, co se tváří zdravě, opravdu zdravé je. Některé druhy jsou sice skvělým a bohatým zdrojem vápníku a řady vitamínů, mnohé jsou ale pouze přeplněné umělými sladidly, které tělu nemohou předat nic jiného než špatně stravitelné cukry. Opět se tedy jedná o něco, co tělu není vůbec prospěšné, a pouze se tím zvyšují rizika zdravotních komplikací.

Fotografie: Freepik

Instantní produkty

Instantní produkty, jako jsou sáčkové polévky (tzv. vifonky), nudle, předpřipravené pokrmy či bujónové kostky a další podobné polotovary, jsou skutečně víc než cokoliv zdrojem chemických látek a konzervantů. Ty pro tělo nejsou vůbec přirozené, a dokonce obsahují látky, které jsou pro normální fungování orgánů škodlivé a zcela nevhodné. Omezení těchto potravin je tedy na místě, raději je nahraďte kvalitními a čerstvými surovinami.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]