Rozdíl mezi chřipkou a virózou – poznáte ho?

Každý rok stále dokola – bolest svalů, teplota, kašel, škrábání v krku. Občas si tak člověk klade otázku, zda jde o virózu nebo chřipku a jestli léčbu zvládneme doma sami anebo raději vyrazit k lékaři. Velmi záleží na příznacích i znalostech, která onemocnění zapříčiňují viry a kdy jsou těmi viníky bakterie.

Chřipky i respirační virózy přicházejí pravidelně každý rok v určitém období – nejčastěji jaro a podzim. S příchodem prvních chladných dní začínají běžně virózy. V době od Vánoc do jara se přidávají chřipky. Respirační virózy mají na svědomí viry, z nichž jen některé jsou chřipkové. K dalším průvodcům respiračních virových onemocnění se řadí kupříkladu rinoviry a koronaviry. Nicméně virů, které mohou způsobit akutní zánět horních dýchacích cest je mnoho.

Za nachlazení nemůže prochladnutí

Mnoho respiračních viróz nemá s chřipkou příliš společného. Přesto se obecně používá název – nachlazení. Nachlazení ovšem nesouvisí s prochladnutím. Tímto názvem se laicky označuje respirační infekce způsobená jinými než chřipkovými viry. Většinou však platí, že infekce se rozvíjí postupně. Pacient nemá vysoké teploty a zápasí s kašlem a rýmou.

Každá viróza se léčí klidovým režimem na lůžku. Původce onemocnění u virózy nemá smyl zjišťovat, běžně se léčí klidem na lůžku a tlumením potíží – léky proti teplotě, bolestem, kapky či spreje do nosu, léky proti kašli, kloktání atd. Většina léků je i volně prodejná.

Jak rozeznat chřipku a virózu?

Může se stát, že má někdy infekce mnohem dramatičtější průběh a nemoc se dlouho vleče. Postižený si stěžuje na neustupující kašel, bolesti hlavy, vysoké teploty – pak se dá uvažovat o chřipce. Přesnou diagnózu však určí lékař na základě vyšetření. Chřipka je de facto akutní onemocnění dýchacích cest a její symptomy jsou velmi podobné nachlazení. Nicméně jde o dvě rozdílné nemoci.

Nachlazení vs. chřipka

  • Zvýšená teplota u nachlazení bývá spíš u dětí, u dospělých zřídka, zatímco chřipku doprovází horečky.
  • Rýma a ucpaný nos jsou u nachlazení téměř vždy u chřipky jen někdy.
  • Bolest v krku je u nachlazení skoro vždy, u chřipky jen občas.
  • Chrapot je typický pro nachlazení, u chřipky se moc nevyskytuje.
  • Únava je u nachlazení přiměřená, u chřipky až extrémně vyčerpávající.
  • Původce nemoci u nachlazení jsou nejčastěji rinoviry u chřipky chřipkový virus.
  • Přenos je totožný – kapénkovou infekcí.
  • Nachlazení – klid na lůžku 2 až 3 dny, pak je člověk schopen jakš takš fungovat. U chřipky je nutné zůstat v posteli po celou dobu nemoci.