Česnek má každý doma, ale drtivá většina lidí netuší o jeho zázračných zdravotních benefitech

Fotografie: Jon Sullivan / Public domain

Česnek je velmi silné přírodní léčivo, které nabízí řadu zdravotních přínosů. Stačí ho zařadit do svého jídelníčku a brzy poznáte změnu.

Česnek si většina lidí spojuje především s vařením, ovšem jedná se také o velmi účinné přírodní léčivo, které nabízí řadu zdravotních přínosů. Nemusíte ho navíc pouze konzumovat, abyste z něj vytěžili maximum – stroužek si například můžete nanést na nohy proti plísním nebo ho položit vedle zubu, abyste zmírnili bolest. Jeho výhodou podle lékařky Katherine Marengo navíc je, že s ním nejsou spojovány žádné vedlejší účinky.

Česnek proti akné a plísňovým infekcím

Kromě skvělé chuti nabízí česnek léčbu akné, zmiňuje doktorka Debra Rose Wilson. Toto kožní onemocnění trápí drtivou většinu společnosti a mnozí si neví rady, jak své příznaky zmírnit. Pokud se v podobné situaci nacházíte i vy, můžete jednoduše rozdrtit několik stroužků a směs si poté nanést na postižená místa na obličeji. Nechte ji působit alespoň 15 minut a poté se omyjte vlažnou vodou. Lidé, kteří trpí velmi silným akné, mohou provádět tuto kúru několikrát denně.

Plísňové infekce mohou postihnout zejména vaše chodidla a pokud jsou přítomny, není dobré otálet s léčbou. Proti nepříjemným příznakům můžete dle serveru Healthline použít směs česneku a olivového oleje – stačí rozdrtit 10 stroužků, přidat trochu oleje a poté ingredience nanést na postižená místa. Jakmile budete hotovi, navlékněte si ještě přes nohu bavlněnou ponožku a nechte směs působit alespoň půl hodiny. Nakonec ji smyjte vlažnou vodou.

Blahodárné benefity vývaru z kostí většina lidí stále podceňuje

Bolesti zubů a silnější imunita

Bolest zubů je otravný problém, který vás může přepadnout kdykoli během dne. Pokud trápí i vás, jednoduše překrojte napůl očištěný stroužek česneku a přiložte jednu půlku na dáseň vedle bolavého zubu. Nepříjemné pocity během krátké doby odezní a vy se budete cítit opět dobře. Pokud by se náhodou bolest vrátila, můžete metodu opakovat. Na ZdravémStravování jsme také psali jak si dokáže česnek poradit s mandlovými kameny.

palička česneku a lis
Fotografie: Pixabay

Obzvláště dobré je konzumovat česnek během zimy, kdy venku řádí chřipky a další virové infekce. Abyste se před nimi ochránili, stačí dle Healthline zařadit toto blahodárné přírodní léčivo do svého jídelníčku a veškeré neduhy se vám vyhnou obloukem. Přidat ho můžete například do hlavních jídel, zejména k masu nebo do omáček, a velmi dobře na lidské zdraví působí také v kombinaci s medem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]