Výskyt mandlových kamenů není žádná tragédie. Pomůže je odstranit i česnek a jablečný ocet

Fotografie: Depositphotos

Mandlové kameny jsou nepříjemný problém, který může mít závažný dopad na vaše zdraví. Pokud je rozpoznáte, pomůže vám osvědčená domácí léčba.

Mandlové kameny vznikají v momentě, kdy se ve vašich mandlích zachytí částice jídla, bakterie nebo hlen. K tomu většinou dochází v důsledku jejich struktury nebo mírného zvětšení způsobeného určitým onemocnění. V každém případě je však dobré problém neignorovat, neboť může podle lékařky Nicole Leigh Aaronson způsobovat nepříjemnou bolest, otoky a kašel.

Příznaky mandlových kamenů

Přítomnost mandlových kamenů lze rozpoznat pomocí určitých příznaků. Je ovšem možné, že problém v některých případech nebude jevit žádné známky a sám od sebe zmizí po konzumaci jídla, vypití nápojů nebo provedení dobré ústní hygieny. Pokud se však zvětší, budete moci zaznamenat bílé nebo žluté skvrny na zadní straně krku, zapáchající dech, bolest v krku, potíže s polykáním, otok mandlí a bolesti ucha. Některé komplikace způsobené tímto problémem pak zahrnují otok celého krku, infekci a intenzivní bolest.

Jak odstranit kameny z mandlí doma

Jakmile rozpoznáte přítomnost mandlových kamenů, nemusíte nutně spěchat k lékaři a užívat komerční přípravky plné chemikálií. Ty většinou stojí plno peněz a ne vždy fungují přesně tak, jak by měly. Mnohem lépe vám podle webu Healthline dokáže pomoci správná domácí léčba a přírodní prostředky, které působí antibakteriální a protizánětlivě. Jedná se především o následující:

  • Jablečný ocet: stačí jej zředit s vodou a pravidelně kloktat. Díky vysoké kyselosti okamžitě rozloží veškeré kameny a zbaví vás nepříjemných bolestí a otoků.
  • Česnek: tato úžasná potravina má antibakteriální, protiplísňové a antivirové vlastnosti, a abyste využili její maximální účinek, stačí ji častěji konzumovat.
  • Vatový tampon nebo prst: pokud vidíte mandlový kámen, můžete jej zkusit odstranit jemným zatlačením na mandli prstem nebo vatovým tamponem. Dělejte to však opatrně, protože přílišná agresivita by mohla problém ještě zhoršit a způsobit infekci.
  • Kašel: v závislosti na velikosti kamene jej může pravidelný kašel pomoci uvolnit.
  • Slaná voda: pravidelné výplachy slanou vodou pomohou dezinfikovat vaši dutinu ústní a odstranit nahromaděné části jídla na mandlích.
slaná voda
Fotografie: Pixabay

Barva moči je spolehlivým indikátorem tělesného zdraví. Může upozornit i na ledvinové kameny a infekci

Většina těchto metod funguje pouze v případě, že jsou kameny ještě malé, přičemž pomáhají zabraňovat jejich výskytu. Pokud by problém doprovázely otoky a další vážnější příznaky, vždy se raději poraďte se svým praktickým lékařem. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o domácím přípravku, který vám již během 6 minut pomůže odstranit nepříjemný opar na ústech.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]