Na otázku, zda léto zastaví koronavirus, zatím vědci nemají jasnou odpověď

Od chvíle, kdy se poprvé objevil koronavirus, se spekuluje o tom, že by se mohlo jednat o sezónní onemocnění, které s nástupem teplého počasí samo odezní. Vědci se doposud nemohou shodnout, jaká je povaha nového koronaviru, se kterým se aktuálně potýkáme.

Do čeledi koronavirů totiž řadíme desítky virů, ale jen několik z nich dokáže vyvolat onemocnění u člověka. Nový virus SARS-CoV-2 vyvolává nemoc, kterou odborníci označují jako COVID-19.

Chová se stejně jako chřipka?

Chřipkové viry nebo méně nebezpečné koronaviry v teplejších měsících většinou ustupují – a vědci tedy doufají, že i nový typ viru by se mohl zachovat podobně. Studie, které toto tvrdí, v minulosti zkoumaly různé jiné typy koronavirů a zjistilo se, že skutečně mají tendenci být vysoce sezónní – to znamená mimo jiné i to, že jejich schopnost šířit se výrazně klesá s nástupem vyšších teplot. Bude se nový koronavirus chovat podobně? To si odborníci zatím netroufají říci najisto.

Teplo může pomoci

Je především zajímavé vůbec si odpovědět na otázku, proč se některé viry chovají takto sezónně. Někteří se domnívají, že za to může menší vzdálenost mezi lidmi – v zimě se totiž lidé přirozeně více shromažďují uvnitř budov a snaží se uniknout před chladným počasím. A to je logicky lepší prostředí pro rychlé šíření viru. Viry také lépe přežívají v suchém a chladném vzduchu a také se tak dokáží přemístit na delší vzdálenost.

Jistotu nemáme

Vědci jsou však k takovým rychlým závěrům ohledně nového koronaviru značně skeptičtí. Přestože koronavirová infekce i chřipka jsou respirační infekce, o viru SARS-CoV-2 nemáme zatím dostatek znalostí, abychom mohli říci, že i tato infekce bude mít sezónní průběh. Napovědět by nám mohly srovnatelné infekce SARS a MERS.

Virus SARS, který se začal šířit na konci roku 2002, má až z 90 procent stejnou RNA jako současný koronavirus. Epidemie SARS propukla v listopadu a trvala do července, což by mohlo naznačovat sezónní průběh, ale vědci spíše tvrdí, že ji zastavil včasný a rychlý zásah.

Epidemie MERS začala v září 2012 v Saúdské Arábii, kde logicky panují vysoké teploty, takže zde nelze na sezónnost usuzovat.

Jistou odpověď zatím tedy nemáme. A i proto je dobré nepolevovat v úsilí o minimalizaci šíření viru, jelikož skutečně nemůžeme tušit, zda bude mít teplé počasí nějaký vliv. Jedinou jistotou je nalezení účinné vakcíny, ale to může trvat ještě měsíce či roky.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]