Blahodárné benefity vývaru z kostí většina lidí stále podceňuje

Fotografie: Arthoum / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vývar z kostí je tradiční pokrm, který se v mnoha kulturách připravuje již po staletí. Kromě vynikající chuti má vývar z kostí také řadu zdravotních benefitů.

Vývar z kostí není jen obyčejný pokrm, ale silný zdroj živin, který může pozitivně ovlivnit vaše zdraví. Tradiční receptura, která se v mnoha kulturách používá již po staletí, představuje kombinaci želatiny, minerálů, aminokyselin a dalších esenciálních živin, které přinášejí řadu výhod. Nutriční specialistka Adrienne Seitz zdůrazňuje, že pravidelná konzumace vývaru z kostí může posílit klouby, podpořit zdravé trávení a posílit imunitní systém.

Pro krásnou pleť a nehty

Tato šťáva bohatá na živiny je nejlepším způsobem, jak obnovit nebo udržet zářivou krásu vaší pleti. Obsahuje vysoké množství kolagenu (30 % tělesných bílkovin), který je podporovatelem zdravé pokožky, jak uvádí web Healthline. Pravidelná konzumace vývaru může přispět k lesklým vlasům, zdravé kůži a silným nehtům.

Kvalitní spánek

Díky vysokému obsahu glycinu, aminokyseliny podporující zdravý spánek, může vývar z kostí také přinést úlevu těm, kteří trpí nespavostí nebo málo kvalitním spánkem. Glycin pomáhá mozku lépe odpočívat během noci, což vede ke klidnějšímu a osvěžujícímu spánku, uvádí studie v Neuropsychopharmacalogy.

Moje babička se v 82 letech konečně nadobro zbavila bolestí kolen a kloubů díky tomuto přírodnímu zázraku

Zdravé klouby a kosti

Další výhodou vývaru z kostí je jeho schopnost posilovat klouby. Vývar z kostí obsahuje kolagen a řadu aminokyselin, které jsou klíčové pro zdraví kloubů a kostí, jak uvádí studie v lékařském časopise Clinical and Experimental Immunology. Pravidelná konzumace vývaru může pomoci posílit kosti, chrupavky a šlachy a snížit riziko onemocnění spojených s klouby, jako je artritida.

Revmatoidní artritida
Fotografie: Freepik

Levné řešení na později

A co je nejlepší, vývar z kostí je nejen prospěšný pro vaše zdraví, ale může vám také ušetřit peníze. Využitím zbytků, kostí a zeleniny můžete připravit chutnou a výživnou polévku, která bude cenově dostupná. Navíc pokud polévku uděláte ve větším množství a nevypotřebujete ji okamžitě, můžete ji jednoduše zmrazit a užít si ji později.

Jak připravit nejlepší vývar

Příprava vývaru z kostí je relativně jednoduchá, ale vyžaduje čas a trpělivost. Pro výrobu vývaru z kostí použijte kvalitní kosti, ideální jsou kosti s klouby a masem, které dodají bohatou chuť. Kosti vařte ve velkém hrnci vody po dobu minimálně 6–8 hodin, ideálně však 24–48 hodin.

Dlouhé vaření umožní uvolnění všech živin z kostí a získání bohatého a chutného vývaru. Pro zvýšení chuti a výživnosti vývaru můžete přidat různé druhy zeleniny a koření, jako je česnek, pepř nebo tymián, ty dodají další rozměr chuti, jak jsme vás v minulosti informovali na našem webu ZdravéStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]