Jak se správně stravovat při sportování

Než se rozhodnete pro cvičení, popřemýšlejte také nad tím, zda jste ochotní změnit svůj jídelníček. Díky vhodné skladbě potravin dodáte tělu potřebnou energii a nebudete hladovět, což pomůže k rychlejšímu a lepšímu spalování tuků. Ono jedno bez druhého nefunguje.

Pokud si před návštěvou fitness centra nacpete břicho svíčkovou s pěti knedlíky, nejenže nebudete podávat dobré výkony, ale bude se vám dělat šoufl z každého pohybu. Jestliže však vyrazíte hladoví, bude to na vašich výkonech znát také a brzy vám dojde energie. Co a kdy tedy jíst, aby sportování přinášelo radost a tělo mělo užitek a vy radost z pěknější postavy?

Něco málo o cvičení

Vždy hodně záleží na tom, zda chcete jen zhubnout a zpevnit, případně tvarovat postavu a budovat svalovou hmotu. Na tomto základě je vhodné teprve sestavit jídelníček. Pro redukci váhy je ideální cvičit ráno na lačno, ale nesmí to být cvičení zdlouhavé, aby tělo nehladovělo. I pro tento případ platí, že jíst by měl člověk cca hodinu po probuzení. Ideální cvičení na lačno by mělo trvat zhruba půl hodiny, což bohatě stačí. Protože oproti cvičení odpoledne, kdy je potřeba se nejdříve zahřát a tělo spaluje za cca 25 minut, ráno na lačno si tělo sahá do tukových zásob ihned. Tudíž stačí i kratší doba.

Po cvičení dopřejte tělu sacharidy. Třeba ovesnou kaši či jogurt s vločkami a ovocem. Nejste-li vyloženě noční sova, je na vrcholu sil tělo dopoledne. Je to ideální čas pro cvičení. Odpoledne se schopnost těla spalovat tuky snižuje, takže budete muset zintenzívnit cvičení.

Jak se při sportování stravovat?

Jak už jsme psali výše. Správný jídelníček nelze doporučit každému stejný. Záleží na konkrétním cíli. Také na tom, zda pracujete fyzicky nebo celý den sedíte v kanceláři. Nicméně vzdát byste se měli sladkostí z obchodu, chipsů a jiných pochutin, polotovarů, smažených jídel, slazených limonád, energetických drinků apod.

Zkrátka přejít na zdravou verzi stravování, kde nebude chybět ovoce, zelenina, libové maso, ryby, ořechy a semena, luštěniny, méně příloh jako rýže a brambory (nevzdávejte se příloh úplně, ale na talíři mějte raději kopeček rýže a dva plátky masa než naopak). Výtečná je namísto rýže – quinoa. A když už rýži, tak natural. Chybět by neměl ani tvaroh, jogurty, kefír, ale i sójové výrobky, jako je třeba tofu. Zkrátka cvičení bez úpravy jídelníčku moc fungovat nebude. Zapomínat nesmíte ani na důležitost pitného režimu. Zvlášť u cvičení je to jedna z velmi důležitých věcí.

  • Svačinka před cvičením – než vyrazíte do fitka, dejte si lehce stravitelné jídlo. Vědu z toho dělat nemusíte. Může to být ovoce, koktejl, celozrnné pečivo. Pokud budete posilovat, může to být 30 minut před zahájením cvičení. Budete-li skákat, běhat a natřásat se, jezte hodinku před cvičením.
  • Během cvičení – doplňujte tekutiny. Čistá voda, voda s citronem, fitness nápoje.
  • Jídlo po cvičení – počkejte, až se tělo uklidní 30 až 60 minut. Jídlo přizpůsobte době. Odpoledne sacharidy a bílkoviny, večer už spíš ty bílkoviny s troškou sacharidů. Může to být zdravý talíř – zelenina, vejce, ořechy anebo maso, zelenina či jogurt, ořechy a ovoce. Záleží také na tom, zda chcete budovat svaly nebo hubnout.

Obrázek: pixabay.com