Nejčastější zlozvyky, které výrazně poškozují ledviny. Pokud je děláte, okamžitě s nimi přestaňte

Fotografie: Depositphotos

Někteří lidé přehlížejí skutečnost, že ledviny potřebují dobrou péči, aby byly zdravé a funkční. Pokud není včas zajištěna řádná péče o ledviny, může dojít ke komplikacím.

Ledviny jsou párovým orgánem, který je jeden z nejdůležitějších v našem těle, říká lékař Minesh Khatri. Funguji jako filtr, jehož úloha není vůbec jednoduchá. Ledviny nám musí vyčistit krev od všemožných infekcí, toxinů i choroboplodných zárodků. Ledviny také regulují rovnováhu soli v těle, krevní tlak a produkci červených krvinek. Seznam by mohl pokračovat ještě dál, ale zaměříme se na to, jak lidé podceňují práci tohoto orgánu.

Způsoby, kterými škodíme ledvinám

I když o těchto zlozvycích a nebezpečích dobře víme, o jejich následcích často vůbec nepřemýšlíme nebo děláme, že neexistují. Skončete s nimi co nejdříve, abyste ochránili ledviny i sebe od bolestí a nemocí. V dnešní době více než kdy jindy platí, že zdraví je nejdůležitější a koneckonců, říká se, že člověk je zdravý tehdy, pokud má zdravé ledviny. Níže uvádíme 8 zlozvyků, které poškozují vaše ledviny. O své ledviny byste měli pečovat tak, že tyto špatné návyky nahradíte dobrými.

Fotografie: Freepik

Nedostatečný příjem vody

Pokud denně nepřijímáte dostatečné množství vody, ohrožujete své ledviny. Jak již bylo zmíněno, hlavní funkcí ledvin je odstraňování metabolických odpadů z našeho systému a udržování rovnováhy červených krvinek v těle. Pokud nepijete dostatek vody, abyste tento proces podpořili, dochází k hromadění škodlivých toxinů v těle.

Nedostatečné vylučování moči

Pro zdravý životní styl ledvin se doporučuje močit a vylučovat odpadní látky z močového měchýře. Prodloužené močení může vést k mnoha závažným komplikacím, jako je zvýšený tlak v ledvinách, známý také jako hydronefróza. V takovém případě ledviny trpí tlakem a v některých případech může dojít i k selhání ledvin.

Fotografie: Freepik

Konzumace velkého množství soli

Ano, pokud konzumujete více soli, než je nutné, může to vést k poškození ledvin. Sůl obsahuje sodík a jeho příjem je většinou vytěsňován. Překročení příjmu sodíku enormně zatěžuje ledviny. Studie ukazují, že více než 90 % americké populace přijímá více než potřebné množství soli, nicméně tento trend není v České republice o mnoho lepší.

Nadměrná konzumace alkoholu

Alkohol je toxin, který zatěžuje ledviny a také játra. Konzumace alkoholu ve větším než požadovaném množství vede k ukládání kyseliny močové v ledvinách, což způsobuje neprůchodnost močovodů a zvyšuje pravděpodobnost selhání ledvin. Doporučuje se k alkoholu popíjet dostatečné množství vody a pokud se vám stane, že to s alkoholem přeženete, nezapomeňte se následně dostatečně zavodňovat.

Fotografie: Freepik

Strava s vysokým obsahem bílkovin

Bílkoviny jsou zdraví prospěšné, ale nemusíte jich konzumovat nadbytek. Příliš mnoho bílkovin zvyšuje metabolickou zátěž a z dlouhodobého hlediska může poškodit ledviny. Je pravdou, že zvýšený příjem bílkovin zatíží ledviny více než nízko bílkovinná strava. Pokud máte ledviny v dobrém stavu, nemusíte se ničeho bát.

Nadměrný příjem kofeinu

Konzumace potravin s vysokým obsahem kofeinu, jako je čokoláda, káva a nealkoholické nápoje, může způsobit vysoký krevní tlak, který následně zatěžuje ledviny, což je z dlouhodobého hlediska nežádoucí, jelikož může způsobit i jejich selhání.

Fotografie: Unsplash

Užívání tabákových výrobků

Kouření může vést k rychlému zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence. Způsobuje také snížení průtoku krve a zúžení cév v ledvinách. To urychluje dysfunkci ledvin a zhoršuje příznaky stávajících onemocnění. Kouření nemá blahodárný vliv vůbec na žádný orgán našeho těla a s tímto zlozvykem byste měli skoncovat, i bez ohledu na ledviny.

Užívání léků proti bolesti

Užívání léků proti bolesti k léčbě slabé bolesti se pro zdraví ledvin nedoporučuje. Podle lékařů může pravidelné užívání těchto mnohdy velmi oblíbených tabletek proti bolesti způsobit vážné poškození ledvin. Rovněž mají negativní vliv na funkci ledvin.

Zdroj: WebMD