Každodenní návyky, které poškozují ledviny a dělá je 90% lidí

Fotografie: Freepik

Ledviny vám každý den pomáhají čistit krev a odstraňovat škodlivé látky z těla. Pokud se o ně ale nebudete starat pečlivě, mohou svou službu brzy vypovědět a vám se přitíží.

Vaše každodenní návyky výrazně rozhodují o tom, v jakém stavu budou vaše ledviny a kolik toxinů pomohou z těla odstranit. Selhávání ledvin je bohužel bez výrazných signálů, a proto byste si na něj měli dát pozor. Pečujte o ně včas, abyste pak nemuseli čelit tvrdým následkům.

Pijte častěji čistou vodu

Na prvním místě stojí dostatek tekutin, aby vaše ledviny fungovaly správně a celé vaše tělo bylo hydratované. Voda totiž vyplavuje toxiny, což usnadňuje práci ledvin. Pokud nepijete dostatečné množství tekutin, škodlivé odpadní látky vyplavují do krve a přispívají ke zdravotním problémům, včetně poškození ledvin.

Pitím vody snížíte riziko vzniku ledvinových kamenů a zánětu močového měchýře. Aby ledviny správně filtrovaly krev a odstraňovaly toxiny, musíte vypít 2-2,5 litru tekutiny denně.

Fotografie: Freepik

Zkuste méně solit

Sůl dodává jídlu chuť. Nadměrné množství soli ve stravě ale ledvinám značně škodí. Její přísun by neměl přesáhnout do pěti gramů denně. Nezapomeňte, že je sůl obsažena ve většině potravinářských výrobků, včetně pečiva, uzenin a průmyslově zpracovaných potravin, jako je rychlé občerstvení, brambůrky, krekry, omáčky a polévky z pytlíku.

Častá konzumace vysokého množství soli vede k vysokému krevnímu tlaku, který zatěžuje ledviny. Zvyšuje také množství bílkovin v moči a může také způsobit ledvinové kameny. Dokáže kromě cukru také přispět k obezitě a kardiovaskulárním chorobám. Měli byste tedy omezit příjem soli na minimum.

Přestaňte zadržovat moč

Pokud už delší dobu potřebujete na toaletu, ale své potřeby zadržujete, jedná se o velmi nebezpečný zvyk.  Moč v močovém měchýři podporuje růst patogenních bakterií, které mohou vést k zánětu močových cest a ledvin. Proto byste měli močit, když cítíte, že je to nutné. Měli byste také důkladně vyprázdnit močový měchýř a pít hodně tekutin. Nemyslete na to, zdali jste zrovna na přednášce nebo v práci a odskočte si vždy, když je to potřeba.

Fotografie: Freepik

Bílkoviny konzumujte v přirozeném množství

Ledviny odvádějí mnohem náročnější práci, když konzumujete příliš mnoho bílkovin, zejména červené maso, uzeniny, mléčné výrobky, luštěniny a vejce. Metabolismus bílkovin produkuje amoniak a keto kyseliny, které musí být z těla odstraňovány ledvinami. Při stravě s vysokým obsahem bílkovin proto mohou být přetíženy a poškozeny. Obzvlášť na pozoru by se tak měli mít sportovci, kteří se snaží o nabrání svalové hmoty.

Lékům se snažte vyhnout

Nadměrné užívání léků, zejména těch protizánětlivých, pro tlumení bolesti, snižuje průtok krve ledvinami. Nedostatečně zásobený orgán nemůže správně fungovat. Nadužívání těchto látek může vést k mnoha problémům. Abyste se tomu předešli, je bezpodmínečně nutné dodržovat pokyny uvedené v příbalovém letáku a reagovat, jakmile se objeví nežádoucí účinky. Rovněž stojí za zvážení, zda si v tuto chvíli opravdu musíme vzít tabletu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]