Příznaky nadměrné konzumace soli, které ignoruje alarmující procento Čechů. Nebezpečný hazard se zdravím

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Nadměrná konzumace soli může mít nebezpečný dopad na vaše zdraví, a proto není dobré to s ní přehánět. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději navštivte lékaře.

Sůl je nezbytná ke správnému fungování lidského těla a při jejím nedostatku se zhoršuje funkce svalů a váš krevní tlak může klesnout na nebezpečně nízké hodnoty. Bohužel však ani její nadměrné množství není pro zdraví to nejlepší – pokud jíte příliš mnoho soli, můžete se potýkat s řadou nepříjemných příznaků, které vám dokážou snadno znepříjemnit každodenní život, říká doktorka Miho Hatanaka.

Neustálá žízeň a otoky

Pokud přijímáte příliš velké množství soli, vaše tělo potřebuje více tekutin. A pokud žízeň plně neuhasíte, organismus bude muset použít vnitřní zdroje, aby se očistil, což může vést k dehydrataci. Pozor byste si měli dát také na nadměrnou tvorbu otoků, zejména na rukách a nohách, nebo váčků pod očima. Sůl totiž podporuje hromadění tělesných tekutin v těchto místech.

Osteoporóza

Nadměrná konzumace soli vede ke zvýšení hladiny sodíku v těle, což nutí pacienty konzumovat více vody. To však znamená, že musí chodit častěji na toaletu, v důsledku čehož vylučují větší množství vápníku – ten je však nezbytný pro zdravé a silné kosti. Nedostatek tohoto minerálu pak může dále vést k osteoporóze a častějším zlomeninám či naraženinám.

Ledvinové kameny a vysoký krevní tlak

Kombinace velkého množství soli a vápníku procházejícího ledvinami může také vést ke vzniku ledvinových kamenů a vysokého krevního tlaku. Rovnováha sodíku a tekutin v těle je totiž nesmírně důležitá, protože ovlivňuje krev, je zase ovlivňuje funkci svalů. Kromě toho hromadění tekutin v těle způsobuje nebezpečné zatížení cév. Tento problém může mimo jiné poškodit také tepny vedoucí do mozku, a zvyšovat tak riziko zhoršení koncentrace, vzniku demence, a dokonce i krevní sraženiny.

Zadržování vody je problémem minulosti. Hořčík i vitamín B6 fungují jako vytažení špuntu

krevní tlak měření
Fotografie: Pixabay

Závislost a časté bolesti hlavy

Sůl zvýrazňuje chuť jídla, a pokud jíte hodně slaných potravin, vaše tělo po nich bude časem toužit ještě více, protože si na ně vaše chuťové buňky zvyknou. Stejně jako cukr potom sůl dokáže aktivovat v mozku centrum potěšení, takže pro vás bude její konzumace spojená s lepším pocitem. Tímto způsobem však vzniká začarovaný kruh závislosti na nezdravých potravinách. Odborníci poté varují před častými bolestmi hlavy, které může taktéž způsobovat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]