Trudník tukový: Nebezpečný roztoč, který může kolonizovat vaši pokožku a způsobovat řadu problémů

Fotografie: Depositphotos

Až devět lidí z deseti může být nositelem roztoče demodex folliculorum, přičemž jen u některých se vytvoří nepříjemné kožní projevy zánětu a podráždění.

Ani se nechce věřit, jaké malé breberky mohou žít na našem těle. Parazitický roztoč demodex folliculorum neboli trudník tukový se většinou vyskytuje ve vlasových folikulech člověka. Nejčastěji to bývá v oblasti brady, nosu, čela a zad. Bývá viditelný pouze s použitím mikroskopu, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Jak trudník tukový vypadá

Na první pohled je podobný chmýří. Má hlavu a tělo se čtyřmi páry krátkých nohou. Dlouhý je asi 0,4 milimetru. Jeho vývoj trvá asi 14 dní a je nepřímý – vajíčko, larva, protonymfa, trytonymfa a dospělec. Životnost trudníku stoupá s rostoucí teplotou, nejlépe se mu daří při teplotě 37 °C.

Jak se člověk může trudníkem nakazit

Pravděpodobnost, že se člověk trudníkem nakazí, vzrůstá s jeho věkem. U lidí nad 60 let jím trpí dokonce až padesát procent populace. Šířit se může společně používaným ručníkem, je proto vhodné vždy dodržovat hygienu a svůj ručník nikomu nepůjčovat. Protože teplota nad  54 °C je pro trudníka smrtelná, zlikviduje ho i správné praní prádla při vyšší teplotě a žehlení.

Jak se přítomnost trudníku projevuje

Je-li na pokožce trudník přítomný, může se objevit její svědění a zánět. Tento stav bývá často zaměněn za jiné kožní problémy, například kontaktní dermatitidu nebo rosacee akné. Roztoč postihuje hlavně osoby s dočasně nebo chronicky oslabenou imunitou, třeba při zvýšeném stresu. Na pokožce se objevuje vyrážka, akné, pustuly, vředy, otok nebo folikulitida. Pleť může zčervenat, mohou začít padat vlasy, obočí i řasy.

Fotografie: Pixabay

Jak se napadení pokožky trudníkem léčí

Typický model léčby trudníku se podobá léčbě jiných kožních nemocí. Lékaři předepíšou tetracyklinová antibiotika, kortikosteroidy, imunosupresiva. Léčba většinou trvá delší dobu, a to vzhledem k vývojovému cyklu tohoto roztoče. Zároveň je nutné, aby léčba pokryla všechna vývojová stadia. Existují i alternativní prostředky na léčbu, jako je čajovníkový olej nebo máta peprná.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]