Ztučnění jater představuje zdravotní komplikaci, kterou je vhodné řešit. Projevy je ale obtížné včas poznat

Fotografie: Depositphotos

Příznaky ztučnění jater jsou často špatně detekovatelné. Onemocnění vykazuje jen některé běžné známky rozvoje, proto je lepší zabránit příčinám vzniku.

Tukové onemocnění jater je obtížné diagnostikovat, protože existuje jen málo příznaků a projevů tohoto onemocnění. Asi 1 % tuku kolem 10 % z celkové hmotnosti jater je normální, vyšší podíl tuku však může způsobit vážné zdravotní problémy. Jak zjistit, zda trpíte ztučněním jater neboli steatózou jater? Více prozradil lékař Saurabh Sethi.

Alkoholické ztučnění jater

Existují 2 druhy ztučnění jater – alkoholické a nealkoholické. Ať už se jedná o jakýkoli typ, pokud se problém nebude řešit, může vést k selhání jater, cirhóze a rakovině jater. Alkoholické ztučnění jater je důsledkem konzumace velkého množství alkoholu po delší dobu, ale také častého a velkého příjmu alkoholu po kratší dobu.

Důležitou roli hrají geny, dědičnost a také to, jak tělo dokáže odbourávat alkohol. Vysoký příjem železa, žloutenka typu C a nadváha nebo obezita mohou také způsobit alkoholické ztučnění jater. Příčinou tedy nemusí být pouze nezřízené pití alkoholu.

Nealkoholické ztučnění jater

Nealkoholické ztučnění jater je často spojováno s obezitou, ale také s operacemi pro rychlé hubnutí. Kromě toho se objevuje v souvislosti s cukrovkou, vysokým cholesterolem, podvýživou, některými léky a autoimunitním onemocněním jater. Nealkoholické ztučnění jater je více rozptýlené a hůře detekovatelné, proto není tak snadné ho diagnostikovat. V ojedinělých případech se může vyskytnout během těhotenství, což matku i dítě vystavuje riziku selhání jater a ledvin.

Fotografie: Pixabay

Příznaky ztučnění jater

Příznaky nealkoholického ztučnění jater jsou běžné známky mnoha nemocí – malá chuť k jídlu, ztráta hmotnosti, nevolnost, únava, letargie, problémy s koncentrací a zhoršený úsudek. Konkrétnějšími příznaky jsou bolest ve střední a horní části žaludku a skvrny na kůži, které ztmavnou, obvykle na pažích nebo krku. Zvětšená játra je obtížnější odhalit, ale je to jistý znak.

Léčba ztučnění jater

Ztučnění jater nemá žádnou léčbu. Pokud se u vás projevil alkoholický typ onemocnění, je důležité vynechat alkohol. Pro ty, kdo mají nealkoholický typ, může být kromě cvičení a aktivity v každodenním životě užitečná i regulovaná a vyvážená strava s menším množstvím sacharidů a slazených nápojů. Důležitější je léčit to, co spouští nealkoholické ztučnění jater, a to je především obezita. Nejlepším způsobem, jak předcházet ztučnění jater, je žít zdravý a aktivní život s pravidelným cvičením.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]