Strádající játra prosí o pozornost pomocí jasných příznaků. Patří mezi ně i únava a nevolnost

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději co nejrychleji vyhledejte pomoc. Pravděpodobně se totiž jedná o onemocnění jater.

Onemocnění jater je velmi vážný zdravotní problém, který může mít drastický dopad na vaše celkové zdraví. Jedná se totiž o velmi důležitý orgán, jehož funkce je nezbytná pro chod organismu a významných tělesných procesů. Pokud proto na sobě rozpoznáte některé z níže uvedených příznaků, měli byste se dle lékaře Saurabha Sethi co nejrychleji poradit s odborníkem. Včasná léčba může zvýšit vaši šanci na kompletní uzdravení.

Příznaky nemocných jater

Játra jsou jedním z nejvíce vytížených orgánů v lidském těle. Lékařka Angelica Balingit uvádí, že právě díky nim můžete trávit jídlo, přeměňovat živiny na energii a tu ukládat pro budoucí použití. Rovněž je tento orgán nezbytně důležitý pro filtrování toxických látek z krve. Pokud by tedy došlo k jeho poškození nebo by onemocněl, může se to projevit mnoha příznaky. Mezi ty nejčastější patří dle doktora Sethi následující:

  • žlutá kůže a oči (stav známý také jako žloutenka),
  • tmavá moč,
  • bledá, krvavá nebo černá stolice,
  • oteklé kotníky, nohy nebo břicho,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • snížení chuti k jídlu,
  • přetrvávající únava,
  • neustálá svědivost kůže
  • a snadná tvorba modřin.

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, měli byste se co nejrychleji poradit se svým praktickým lékařem. V některých případech totiž může dle serveru Healthline být příčinou i rakovina, která vyžaduje okamžitou léčbu a nastavení změn v životním stylu. Čím více poté onemocnění ovlivňuje váš organismus, tím se mohou příznaky zhoršovat. Objevit se pak může mimo jiné bolest břicha a otok, časté zvracení a nevysvětlitelné hubnutí.

Strádající ledviny upozorňují na své onemocnění pomocí jasných příznaků včetně otoků a potíží se spánkem

Pozor na hepatitidu

V některých případech mohou příznaky odkazovat také na virovou hepatitidu, což je zánět, který způsobují viry, zmiňuje lékařka Shilpa Amin. Jedná se o další nebezpečné onemocnění, které lze navíc snadno přenést na ostatní lidi. I proto je nezbytná rychlá komunikace s lékařem, protože můžete nakazit vaše nejbližší, a to aniž byste to věděli. Samotná hepatitida pak může mít drastický dopad na vaše zdraví a způsobit vám nevratné poškození.

játra, orgán
Fotografie: Freepik

Mimo jiné se pak dle doktorky Amin může projevit také bolestí svalů a kloubů, sníženou energií, zežloutnutím kůže a častým zvracením. Předejít nemoci můžete očkováním, a to hned ve třech formách, které lze sjednat u svého praktického lékaře. Pozor však, že výše uvedené příznaky mohou být také varovným signálem před onemocněním střev, jak jsme na ZdravémStravování již dříve uváděli. Případné vyšetření proto neodkládejte.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]