Zaostřeno na zdravá játra. Zařaďte na svůj jídelníček potraviny, které jim prospívají a vyřaďte z něj ty toxické

Fotografie: Freepik

V rámci organismu patří játra k nejdůležitějším orgánům. Tvoří zhruba 2 % celkové hmotnosti těla a na starost mají látkovou výměnu, ale například také termoregulaci, vylučování či syntézu jednotlivých přijatých složek.

Významnou roli hrají ve zpracovávání živin důležitých pro správné fungování organismu. Fungují také jako žláza trávicí a endokrinní – zajišťují produkci žluči a tvorbu některých hormonů. Také proto je důležité o játra pečovat.

Fotografie: Freepik

Co játrům prospívá?

Ke zlepšení funkce jater přispívají zejména potraviny bohaté na vlákninu. Mezi nimi mají své nezastupitelné místo ovesné vločky – řada vědeckých výzkumů prokázala, že pravidelná konzumace ovesných vloček je účinná v boji s nadbytečnými kilogramy. Právě úbytek kilogramů navíc a s ním spojené snížení břišního tuku představuje prevenci proti nemocím jater.

Jídelníček by dále měl obsahovat dostatečné množství zeleniny. Správnému fungování jater napomáhá zejména brokolice, látky v ní obsažené fungují jako prevence nealkoholického onemocnění jater. Pozitivní vliv na tento orgán má také listová zelenina, především pak špenát. Pozitivní vliv na játra mají také mandle, brusinky či borůvky.

Patříte-li mezi milovníky kávy, vězte, že tak nevědomky prospíváte svým játrům. Podle studií přispívá vypití 2 až 3 šálků kávy denně k ochraně jater před poškozením důsledkem nadměrné konzumace alkoholu či nezdravého stravování.

Pokud dáváte přednost spíše zelenému čaji, vězte, že i tímto způsobem chráníte svá játra. Pravidelnou konzumací tohoto nápoje získáváte antioxidantů zvaných katechiny. Tyto látky přispívají ke snížení rizika rakoviny, bojují proti volným radikálům a posilují celkovou obranyschopnost organismu.

Fotografie: Freepik

Čeho se vyvarovat?

Je obecně známé, že značný podíl na onemocnění jater má nadměrná konzumace alkoholu. Ta může vést až k cirhóze. Dalším problematickým prvkem je cukr. Jednou z funkcí jater je přeměna cukrů na tuk. Pokud je tedy cukr konzumován dlouhodobě ve velkém množstvím, může dojít k nadměrné produkci tuku. To může vedoucí k některému z tukovým onemocněním jater.

V případě, že by za nás mohla játra vybrat, co budeme jíst, držela by se dál od tučných a průmyslově procesovaných potravin s vysokým obsahem nasycených mastných tuků. Mezi ně patří tolik oblíbené hranolky, hamburgery a další smažená jídla.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]