V případě onemocnění koronavirem dbejte na respirační hygienu a vhodná dechová cvičení

Fotografie: Shutterstock

Po diagnostikovaném onemocnění je nutné se nejen izolovat, ale také dodržovat respirační hygienu, dbát na dechová cvičení, která pomohou rychlejší rekonvalescenci a návrat do plnohodnotného a aktivního života.

Jak by se měli nemocní chovat, jaká pravidla dodržovat a jakým způsobem cvičit? Vzhledem ke stále vysokým počtům přírůstků i podzimnímu období, které inklinuje k respiračním onemocněním, vysvětluje důležitost hygieny i cvičení lékař Krzysztof Pawlak.

Fotografie: Freepik

Správná respirační hygiena sníží počet nakažených

Jak se zachovat v domácnosti, kde se vyskytl u některého člena koronavirus? Kromě izolace je nutné striktně dbát na používání vyčleněných osobních pomůcek, nádobí či příborů. Nemocný by měl vycházet ze svého pokoje co nejméně a vždy používat ochranné pomůcky.

Také by měl dodržovat správnou respirační hygienu a nekašlat do rukou, kterými se pak dotýká předmětů v domácnosti. Vše je nutné několikrát denně dezinfikovat, především místa v kuchyni, ale také předměty denní potřeby, mobilní telefon či počítač. Praní oblečení a ložního prádla by mělo být na 60 °C s vyžehlením na nejvyšší povolenou teplotu u daných materiálů.

Co může pro posílení svého zdraví udělat nemocný?

Při onemocnění koronavirem je důležité dbát podle dr. Pawlaka na zdravou stravu a pravidelné doplňování potřebných živin a vitamínů. Pomůže také dostatečný odpočinek, ale neméně důležitá jsou jednoduchá dechová cvičení, která pomohou zvládat dušnost a celkově zlepší dechový výkon. Právě plíce bývají nejvíce postiženy tímto novým typem koronaviru, cvičením je možné předejít vzniku pneumonie nebo zhoršení stavu.

Jak provádět dechová cvičení

Dechová cvičení nemohou nahradit konzultaci lékaře, jak předesílá dr. Pawlak, při podezření na koronavirus se nechte nejprve otestovat, poté přistupte k izolaci a řiďte se radami svého ošetřujícího lékaře. Dechová cvičení pomohou onemocnění lépe zvládat, ale vždy k němu přistupujte vzhledem ke svému momentálnímu zdravotnímu stavu. A jaká cvičení pomohou?

  • Hluboké dýchání: vdechujte vzduch nosem a vydechujte ústy. Zkuste dýchat co nejvíce zhluboka, ale plynule, nesmíte dýchat násilně, abyste nezačali kašlat.
  • Dýchání s dlouhým výdechem: nadechněte se nosem a poté pomalu vydechujte skrz našpulené rty, pokuste se vydechovat co nejdéle.
  • Dýchání s výdechem do brčka: nadechněte se nosem a vydechujte vzduch brčkem, které je ponořené do sklenice s vodou.

Všechny cviky opakujte optimálně ve frekvenci 4-5 opakování několikrát denně.

Spěte ve správné poloze!

Kromě dechových cvičení musí nemocní dbát na správný spánek. Nejen odpočívat dostatek hodin denně, ale neméně důležitá je poloha, ve které se během nemoci leží. Podle dr. Pawlaka má poloha význam vzhledem ke zvýšené dušnosti. Pacienti by neměli ležet naplocho na zádech, protože tím se dušnost zvyšuje. Naopak je lepší poloha v polosedě nebo jako „na pláži“ s rukama za hlavou v mírném polosedu. V krajním případě při vyšší dušnosti je možná poloha na břiše, zvažte však při zhoršených stavech zavolání odborné pomoci nebo ambulantního lékaře.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]