Nejběžnější příznaky rakoviny vaječníků – jednoho z nejzhoubnějších typů rakoviny

Fotografie: Depositphotos

Maximalizujte svoji šanci na přežití – naučte se rozpoznávat nejběžnější příznaky zákeřné rakoviny vaječníků a ochraňte své zdraví.

Rakovina vaječníků tvoří přibližně 15 % všech diagnostikovaných onkologických onemocnění. Bohužel je jedním z nejvážnějších – ženy, které jí onemocní, mají jen nízkou šanci na přežití (pouhých 30 %). Hlavní roli proto hraje včasná diagnóza (podpořená preventivními kontrolami), jež okamžitě zajistí odpovídající léčbu. Příčina rozvoje tohoto typu rakoviny není dosud známá, avšak odborníci se domnívají, že svoji roli hraje dědičnost, bezdětnost a ženské pohlavní hormony, říká lékařka Brunilda Nazario.

Bolesti v pánevní oblasti

Obtížná diagnóza, která je často možná až v pokročilých stádiích nemoci, je v případě rakoviny vaječníků to, co významně zvyšuje riziko úmrtí. Další roli hraje absence jakýchkoliv výrazných příznaků v počátečních stádiích. Zhoubný nádor, jenž vám bují v podbřišku, se může maskovat jako obyčejná bolest zad, pánve nebo žaludku. Pokud tedy některou z těchto bolestí pociťujete a neznáte její přesnou příčinu, raději navštivte lékaře.

Nezvyklá únava a závratě

Jestliže se v poslední době potýkáte s nezvyklou únavou, popřípadě pociťujete současně i závratě, trpíte dušností nebo nevolností, raději rovněž zajděte na preventivní kontrolu ke svému gynekologovi. Ještě větší pozornost těmto příznakům věnujte, jestliže jste starší 55 let. Rakovina vaječníků totiž postihuje nejčastěji ženy po přechodu. Podle dostupných údajů až 80 % pacientek trpí alespoň jedním z uvedených příznaků.

Pocit plného žaludku a střevní obtíže

Rakovina vaječníků se může maskovat i jako neustálý pocit plného žaludku, který nezmizí ani tehdy, když zmenšíte porce jídla, nebo dokonce hladovíte (ať už úmyslně, nebo v důsledku nechutenství). Kromě nádoru může tento stav nicméně značit i běžné zažívací potíže – v takovém případě ho sledujte a pokud by přetrval, je na místě lékařské vyšetření. Ovšem pokud trpíte i plynatostí, zácpou a zvracíte, na nic nečekejte. Je vždy lepší navštívit lékaře „zbytečně“ než přijít o své zdraví.

Fotografie: Freepik

Bolest během intimního styku

Podle dostupných zdrojů je jedním z příznaků rakoviny vaječníků také bolest během intimního styku s vaším partnerem. Jestliže k ní nejsou žádné relevantní důvody, nebo když se k ní přidá bolest během močení či pocit tlaku v pánvi, je na místě vyrazit na gynekologii.

Náhlé změny růstu vlasů

Posledním z nejběžnějších, avšak špatně rozpoznatelných příznaků jsou nenadálé změny v růstu vašich vlasů. Můžete se potýkat s náhlým nadměrným růstem vlasů – ty jsou zpravidla silnější a tmavší. Vlasy vám mohou také začít náhle vypadávat. Abyste vyloučily či potvrdily obávanou diagnózu, měli byste zamířit k lékaři.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]