Na překyselení žaludku jedině těmito přírodními prostředky

Přepadne vás občas po jídle bolest žaludku nebo nevolnost? Nemusí jít nutně o zkažené jídlo, častěji se jedná o překyselení žaludku. Tento jev je poměrně běžný a čas od času se přihodí většině lidí. Problém ale nastává, pokud se tyto symptomy objevují pravidelně a přetrvávají klidně i několik hodin. V takovém případě je dobré problém řešit s lékařem, jelikož to může snadno vést až k chronickým potížím, které vám budou už navždy komplikovat život.

Proč se to děje?

Jaké jsou nejčastější příčiny překyselení? Jde zejména o tyto důvody:

  • nepravidelný příjem potravy
  • stres
  • dlouhodobé užívání léků
  • příliš vysoké množství alkoholu
  • tučné, mastné nebo smažené jídlo
  • kořeněné jídlo

Občas se také stává, že příčinou je přítomnost specifické bakterie. I proto je dobré při přetrvávajících obtížích konzultovat lékaře, abyste tuto variantu vyloučili. Dochází pak k tomu, že žaludek začíná produkovat žaludeční šťávu a kyselinu solnou (HCl). Je-li kyseliny příliš, dostavuje se bolest, napětí, pálení v oblasti žaludku, pálení žáhy apod.

Jaká je léčba?

Existují samozřejmě různé tabletky a jiné metody, jak si rychle ulevit. V prvé řadě se ale vyplatí provést opatření, abyste těmto stavům předcházeli.

Vyvážená strava

Vyplatí se jíst dostatek vlákniny. Zdravé a vyvážené zažívání vyžaduje konzumaci různých druhů vlákniny, která se ukrývá nejen v zelenině, ale třeba i celozrnných výrobcích. Naučte se také jíst pomalu a každé sousto řádně rozžvýkat. Dávejte si mezi jídly dostatečné pauzy, aby se potrava stihla zpracovat a žaludek byl připravený na další práci.

Med

Proti překyselení žaludku se v tradiční medicíně doporučuje užívat med. Aby nedocházelo k pálení žáhy a dalším příznakům, doporučuje se do dráždivých potravin přidávat právě med. Nebojte se jej tedy konzumovat s tvarohem, obilovinami, mlékem nebo čajem.

Med můžete popíjet i rozpuštěný ve sklenici teplé vody vždy nalačno před jídlem. Budete-li med konzumovat pravidelně, sníží se kyselost vašeho žaludku. Pozor si ale dejte na možnou alergii.

Léčivé bylinky

Příznaky překyselení lze zmírnit pomocí tinktury z několika bylin. Budete potřebovat: třezalku tečkovanou, kořen hořce, skořici a mátu. Všechny komponenty rozdrťte a smíchejte ve stejném poměru. Celou směs bylinek zalijte horkou vodou a nechte odstát pod dobu 2 hodin.

Poté vodu slijte a uložte ji do sklenice na temné a chladné místo, kde ji nechte ještě 21 dní odpočívat. Nezapomeňte ji pravidelně protřepávat, aby se nevytvořili usazeniny. Poté užívejte každý den před spaním 2 lžičky.

Lněné semínko

I toto malinké semínko vám dokáže ulevit. Nejjednodušší způsob je použít lněný olej – stačí vypít jednu lžíci každý den ráno po dobu tří měsíců. Lněné semínko si ale můžete přidávat i do jiných pokrmů – například do kaší nebo salátů.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]