Použitím vatového tampónku udělala osudovou chybu. Přišla za kosmetičkou s otřesným stavem pleti

Fotografie: Ryj / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Každodenní používání vatových tampónků může mít negativní vliv na vaši pleť, ale i životní prostředí. Popřemýšlejte nad alternativou v podobě pratelných bavlněných produktů.

Líčení je neodmyslitelnou součástí života mnoha žen, dokonce i některých mužů, a péče o pleť se tak stává o to důležitější a žádanější. Každodenní nanášení make-upu je potřeba na konci dne pečlivě odstranit a pleť ošetřit. K tomu se nejčastěji používají vatové tampónky, které vám pomohou veškeré nečistoty odstranit. Naše čtenářka Martina se s námi podělila o svou zkušenost s vatovými tampónky poté, co na toto téma hovořila s odborníky z oboru kosmetologie, uvádí web Webnuisy.

Poškození ochranné bariéry pokožky

Martina je aktivní uživatelkou sociálních sítí a poté, co se rozhodla zajímat o vliv vatových tampónků na pleť, sdílela svá zjištění s ostatními sledujícími na internetu. Varuje před každodenním používáním těchto kosmetických pomůcek při odstraňování make-upu a nečistot z pokožky. Opakované tření pleti může způsobit narušení přirozené hydrolipidové bariéry, tedy přirozené ochrany vaší pokožky.

Zvláště opatrní by měli být jedinci s problémovou pletí. Tampónky mohou být nositeli různých bakterií, které můžete jejich používáním rozšířit po celé pleti. Také popřemýšlejte, kde máte vatové tampónky umístěné. Je to v koupelně, kde je i toaleta? Při spláchnutí dokážou miliony bakterií cestovat vzduchem až několik metrů a usadit se například na vašem zubním kartáčku, ručníku, ale také vatových tampóncích či ušních tyčinkách, které byste mimochodem měli ze své rutiny také odbourat. O nich jsme se již zmínili na našem webu Zdravé Stravování. Popřemýšlejte nad tím.

@martagienieczko Dlaczego odradzam stosowania płatków kosmetycznych? 1. Codzienne stosowanie płatków powoduje mechaniczne „ściąganie” warstwy hydrolipidowej (ochronnej) skóry, co powoduje jej uwrażliwienie, zaczerwienienie i zwiększa tendencje do przesuszania się☝🏼 2. Płatkami rozciągasz skórę w efekcie czego traci ona swoją jędrność i sprężystość, szybciej wiotczeje i pojawiają się na niej zmarszczki👎🏼 3. Jeżeli na Twojej skórze występują stany zapalne oraz inne zmiany tego typu, przecierając twarz płatkami roznosisz bakterie na całą powierzchnię skóry, nawet w miejsca gdzie do tego czasu problem nie wystepował💁🏻‍♀️ #płatkikosmetyczne #pielegnacyjnyporadnik #czystaskóra #zdrowaskóra #facecleaning #kosmetolog ♬ dźwięk oryginalny – Kosmetolog Marta Gienieczko

Čištění uší vatovými tyčinkami způsobuje více škody než užitku. Hrozí i poškození zvukovodu

Myslete na životní prostředí

Další temnou stránkou vatových tampónků je jejich negativní vliv na životní prostředí. Jak se zmiňuje server EuroNews. Nedokážeme si ani představit, jak obrovský dopad na životní prostředí má pěstování bavlny. Spotřebují se tisíce litrů vody a chemikálie při výrobě znečišťují řeky a mají vážný vliv na naše ekosystémy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]