Vatové tyčinky nejsou nejvhodnější pro čištění uší. Zjistěte, jaký způsob je nejbezpečnější

Fotografie: Freepik

Jak si nejčastěji čistíte uši, je to pomocí vatových tyčinek? Patříte mezi většinu, byť se jedná o nesprávný způsob. Vatové tyčinky totiž odstraňují pouze vnější maz, neměly by se používat pro čištění vnitřního ucha, protože může dojít k poškození zvukovodu nebo zánětu.

Zánět totiž může vzniknout ucpáním z nahromaděného mazu. Ušní maz nelze vatovou tyčinkou odstranit, jen natlačit níže do zvukovodu až k bubínku, což může způsobit bolesti i ztrátu rovnováhy. Jak tedy efektivně a bezpečně čistit uši?

1.     Pomocí solného roztoku

Pro vyčištění uší pomocí solného roztoku si připravte:

  • ½ hrnku teplé vody,
  • 1 lžíci jemné soli,
  • 1 vatový tampon, pipetu nebo kapátko.

Připravte si roztok smícháním soli s teplou vodu, míchejte, dokud se solné krystaly zcela nerozpustí ve vodě. Následně namočte vatový tampon nebo naplňte pipetu či kapátko a nakapejte několik kapek do ucha. Nakloňte hlavu tak, aby roztok hned nevytekl, nechte působit několik minut. Poté otočte hlavu na druhou stranu, aby mohl roztok vytéct.

2.     Pomocí peroxidu vodíku

Převařte vodu. Do sklenice nalijte stejný díl vody a peroxidu vodíku. Smíchejte roztok a postupujte obdobně jako se solným roztokem. Nakapejte do ucha a nechte působit, poté nechte vytéct.

3.     Uvolněte maz pomocí dětského, olivového nebo minerálního oleje

U dětí, ale také dospělých, může dojít k ucpání zvukovodu z důvodu velkého množství mazu. K uvolnění můžete použít dětský, olivový nebo minerální olej. Jednoduše nakapejte pár kapek do ucha a nechte působit po celou noc. Je dobré ucho zakrýt gázou nebo vatovým tamponem, aby olej z ucha nevytekl. Ráno tampon odstraňte a přebytečný olej otřete. Mělo by dojít k uvolnění zátky z mazu.

4.     Pomocí bílého octa a alkoholu

Další možností je použít bílý ocet a alkohol, buďte však opatrní a nepoužívejte při podrážděném zvukovodu. Smíchejte stejný díl bílého octa a alkoholu. Nakapejte s hlavou nakloněnou na stranu několik kapek roztoku do ucha a nechte působit, poté hlavu otočte a nechte vytéct.

5.     Pomocí tlaku vody z injekční stříkačky

Další užitečnou metodou, jejíž obdobu používají také na ORL, je vyčištění pomocí sterilizované vody z velké injekční stříkačky. Voda by měla mít tělesnou teplotu. Tenkým proudem z injekční stříkačky vyčistěte ucho. Je dobré několikrát zopakovat, při aplikaci buďte opatrní. Někdy zůstanou v uchu zbytky vody, položte se proto na bok a nechte vodu vytéct.

6.     Za použití vatových tamponů a vatových tyčinek

Vatovými tamponky nebo tyčinkami čistěte pouze oblast vnějšího ucha, nezavádějte je hluboko do středního ucha, riskujete vznik infekce vlivem zamáčknutí mazu nebo porušení bubínku.

7.     Nečistěte uši příliš často

Ušní maz chrání vnitřní zvukovod před infekcí, bakteriemi a viry, proto byste si neměli uši čistit příliš často. Někteří odborníci doporučují nečistit vůbec, pouze vytírat vnější oblast ucha, případně stačí čistit jednou týdně.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]