Potraviny, které pomáhají v boji s anémií. Zvyšte vstřebávání železa v těle

Fotografie: Freepik

Železo je pro tělo nezbytné. Přispívá k tvorbě červených krvinek a udržuje zdraví imunitního systému. Je také zodpovědné za transport kyslíku do celého těla, říká lékařka Kathy W. Warwick.

Bez železa se mohou vyvinout určité nerovnováhy a stavy jako je například anémie. Mnoho lidí čelí absorbci železa v těle. I v případě, že mají vyváženou stravu, jejich tělo nedokáže železo správně integrovat. Z toho důvodu se doporučuje jíst další potraviny, které podporují vstřebávání železa. Je dobré vědět, že některé potraviny naopak vstřebávání železa brání.

Fotografie: Freepik

Jak se projevuje nedostatek železa

Odborníci na výživu dnes již vědí, že nedostatek železa je běžný zejména u žen. Někteří lidé trpí anémií už od dětství. Projevuje se to tím, že jsou bledší, dívky trpí na bolestivou menstruaci a mohou se dostavit také zažívací problémy. Železo je základní minerál, který tělo potřebuje k tvorbě nových červených krvinek a také k transportu kyslíku do svalů. Nutný je také pro správně fungující imunitní systém.

Fotografie: Pixabay

A jak do svého těla železo nejlépe dostat? Ideální je konzumovat ho v potravinách, které jsou na něj bohaté. Jedná se o čočku, fazole, ale také ořechy nebo semena. Velké množství železa obsahuje také tofu a zelená listová zelenina. Tento minerál je obsažený také v celozrnných produktech. Když není zbytí, je možné využít také potravinových doplňků. Ženy je často mají od lékaře doporučené zejména v těhotenství, kdy si nový život v nich spoustu živin bere pro sebe.

Jak zvýšit absorbci železa

Absorbci minerálu lze zvýšit jednoduše konzumací potravin bohatých na vitamín C. Takové potraviny totiž zvyšují jeho absorbci až o 50 %. Doporučuje se tedy konzumovat veškeré citrusy nebo rajčata. Vitamín C však obsahuje například také brokolice. Hodně tohoto vitamínu obsahují také jahody nebo kiwi. Skvělým zdrojem vitamínu je také rakytník řešetlákový nebo šípkové plody. Vybrat si tak můžete právě to, co vám nejvíce chutná.

Fotografie: Freepik

Naopak byste se měli vyvarovat potravin, které jeho vstřebávání blokují. Mezi takové potraviny patří káva i čaj nebo nezpracované otruby. Absorbci železa brání také potraviny s příliš vysokým obsahem vápníku. Absorbci mohou snižovat také cereálie, uhličitany a fosforečnany. Dejte si tedy dobrý pozor na to, co jíte. V případě neustávajících problémů s nedostatkem železa se poraďte se svým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]