Nedostatek železa se podepíše na celém těle. Mezi časté příznaky patří i únava a bledá kůže

Fotografie: Depositphotos

Anémie je stav, kdy máte v těle nízkou hladinu červených krvinek. V takovém případě se do orgánů a tkání hůře dostává kyslík. 

Anémie čili chudokrevnost je častým zdravotním problémem postihujícím lidi různého věku a pohlaví. Tento stav může mít řadu nepříjemných důsledků, včetně únavy, podrážděnosti a zhoršené imunity. Je důležité vědět, jakými příznaky se anémie projevuje, abyste mohli včas jednat a zajistit si adekvátní léčbu, říká doktorka Debra Sullivan. Zde je přehled těchto příznaků a jak je rozpoznat.

Únava a slabost

Jedním z nejběžnějších příznaků anémie je neustálá únava a pocit slabosti. Nedostatek železa, resp. červených krvinek brání v dostatečném přenosu kyslíku do tkání a svalů, což vede k pocitu vyčerpání a snížené fyzické výkonnosti, sdělila Elaine K. Luo. Pokud se cítíte unavení i po optimálně dlouhém a kvalitním spánku nebo jste neustále vyčerpaní, může to být signál, že byste mohli trpět anémií.

Bledá kůže a sliznice

Dalším častým příznakem anémie je bledost kůže a sliznic, zejména kolem rtů, dásní a vnitřní strany dolního víčka. Nedostatek železa může snížit počet červených krvinek, a tím i množství kyslíku, který se dostává do tkání, což může vést ke ztrátě přirozené barvy kůže. Mezi nejčastěji postižená místa patří dle doktorky Sullivan záhyby na rukou a spodní víčka očí, ovšem bledost se může objevit naprosto všude.

Necitlivost rukou může být příznakem vážných nemocí. Patří mezi ně i zánět karpálního tunelu a mrtvice

Zvýšená srdeční frekvence a dušnost

Anémie může také způsobit zvýšenou srdeční frekvenci a dušnost, zejména při fyzické námaze nebo při běžných činnostech. Nedostatek železa snižuje schopnost těla dostatečně zásobovat tkáně kyslíkem, což může vést k pocitu dušnosti, nebo dokonce závratím, informovala lékařka Megan Soliman.

plicní edém
Fotografie: Freepik

Změny chuti a vlasů

Lidé trpící anémií často popisují změny v chuti k jídlu, jako je například chuť na neobvyklé potraviny nebo naopak ztráta chuti k jídlu, informoval web Healthline. Kromě toho může nedostatek železa ovlivnit i stav vlasů, což může vést k jejich křehkosti, lámavosti, a dokonce i k jejich vypadávání.

Poruchy koncentrace a podrážděnost

Nedostatek kyslíku v mozku způsobený anémií může ovlivnit kognitivní funkce, což může vést ke snížené koncentraci, obtížím s pamětí a celkové podrážděnosti. Lidé trpící anémií často pociťují mentální mlhu a neschopnost se soustředit na úkoly.

Jak jednat při podezření na anémii

Při nedostatku železa se může dle odborníků objevit také častá bolest hlavy či migrény, které mohou omezit vaše každodenní činnosti. Ve většině případů k nim také dochází pravidelně, ačkoli ne každá migréna souvisí s nedostatkem železa. Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali, jak se může projevit nedostatek vitamínu D.

Příbor a léky
Fotografie: Pixabay

Pokud se u sebe nebo u blízkého člověka setkáte s některými z výše uvedených příznaků, je důležité konzultovat situaci s lékařem. Lékař může provést klinické testy, včetně krevního testu na hladinu hemoglobinu a ferritinu, aby potvrdil diagnózu anémie a zahájil vhodnou léčbu. Samozřejmě je základem odhalení příčiny, což může být dle doktorky Sullivan jak špatné stravování, tak řada onemocnění včetně rakoviny či autoimunitních chorob.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]