Nedostatek hořčíku může mít vážné následky. Jeho hladinu v těle lze zvýšit levnými potravinami

Fotografie: Depositphotos

Hořčík je prvek, který je zodpovědný za mnoho procesů v těle. Potíže se soustředěním, podrážděnost, problémy se spánkem nebo křeče mohou být příznaky jeho nedostatku.

Hořčík je nazýván prvkem života, protože se podílí na 300 biochemických procesech v těle. Napomáhá ke správnému fungování imunitního a nervosvalového systému, podílí se na tvorbě kostí a zubů a snižuje riziko vzniku hypertenze, ischemické choroby srdeční, arytmie, astmatu a cukrovky 2. typu. Jeho nedostatek může pořádně zkomplikovat život, způsobuje závratě, úzkost, podrážděnost, nespavost a deprese, říká lékařka Adrienne Seitz.

Proč máme nedostatek hořčíku?

Mezi hlavní faktory, podle kterých můžeme hovořit o nedostatku hořčíku, patří například nižší vstřebávání hořčíku než obvykle, způsobené například nízkou hladinou draslíku v krvi nebo chronickým průjmem. Také nadměrné vylučování hořčíku močí, jež souvisí např. s užíváním diuretik, nadměrnou konzumací alkoholu nebo kávy, která „vyplavuje“ hořčík z těla.

Dalším problémem může být nedostatečný příjem hořčíku, užívání hormonální antikoncepce, špatná strava, zvýšená sexuální aktivita nebo stres. Aby bylo tělo zásobeno správným množstvím hořčíku, je dobré obohatit denní stravu o vhodné doplňky nebo potraviny.

Hořčík je důležitý prvek

Hořčík má v našem těle mnoho funkcí: snižuje riziko infarktu u lidí, kteří mají ve vodě vysoké množství hořčíku, tzv. tvrdou vodu, snižuje riziko cukrovky a deprese, zlepšuje funkci šedých buněk, podporuje imunitní systém a zabraňuje zánětům spojeným s některými typy rakoviny. V kombinaci s vápníkem a vitamínem D posiluje kosti a zuby (zabraňuje osteoporóze, pokud je dodáván ve větším množství než vápník), zlepšuje trávení a také reguluje funkci štítné žlázy.

Fotografie: Depositphotos

Zlepšuje paměť a myšlení, brání tvorbě kamenů v ledvinách, rozšiřuje dýchací cesty, a pomáhá tak léčit astma, chrání před škodlivým olovem, rtutí nebo kadmiem, které jsou často obsaženy v ovoci a zelenině, pomáhá při léčbě zranění nebo zmírňuje menstruační bolesti a nepohodlí spojené s premenstruačním syndromem.

Pokud jde o mozek a nervový systém, hořčík má pozitivní vliv na paměť a učení, spánek a nespavost, náladu a úzkost a zabraňuje rozvoji Alzheimerovy choroby. Stává se, že se činnost mozku zhoršuje v důsledku špatného krevního oběhu, nejčastěji způsobeného onemocněním kardiovaskulárního systému či metabolickými poruchami, jako je ateroskleróza nebo cukrovka. Hořčík se podílí na těchto metabolických procesech a na mechanismech, které mají za úkol regulovat činnost srdce a cév.

Stres a hladina hořčíku

Další příčinou hypomagnezémie může být dlouhodobý stres. Způsobuje, že tělo produkuje četné mastné kyseliny, které mají schopnost vázat ionty hořčíku do nevstřebatelné formy. To má v důsledku snížené koncentrace prvku v těle za následek nižší odolnost vůči stresu. Hořčík totiž brzdí uvolňování tzv. stresových hormonů adrenalinu a noradrenalinu z nervových zakončení. Vzniká tak začarovaný kruh.

Přírodní zdroje hořčíku

Nejlepším zdrojem hořčíku je potrava. Mezi výrobky s vysokým obsahem hořčíku patří obilné produkty, zejména pohanková krupice, proso, hnědá rýže, celozrnný chléb, ovesné vločky nebo pšeničné otruby.

Vysoký obsah hořčíku mají také ořechy, především mandle, arašídy, lískové oříšky nebo pistácie. Sušené ovoce, zejména banány a fíky, je ideální svačinou obsahující tento cenný prvek. Dalším zdrojem hořčíku je kakao a čokoláda, nejlépe hořká čokoláda obsahující nejméně 60 % kakaové sušiny. Najdete ho také v dýňových, slunečnicových, sezamových a makových semínkách.

V našem každodenním jídelníčku bychom neměli zapomínat ani na luštěniny, jako je sója, fazole, hrách nebo čočka. Kromě vysokého obsahu bílkovin nám dodávají také hořčík. Dobrou volbou jsou také ryby, jako je makrela nebo treska. V neposlední řadě je třeba uvést, že hořčík se nachází i ve stále oblíbenějším avokádu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]