Železo je pro lidský organismus klíčovým prvkem. Zjistěte, jak se projevuje jeho deficit

Fotografie: Freepik

Železo je prvek, který je pro lidské tělo nepostradatelný. Tvoří nedílnou součást hemoglobinu. Jeho nedostatek je proto opravdovým problémem.

Téměř žádný prvek či orgán, který se v lidském těle nachází, je postradatelný. Nejinak tomu je i v případě železa, které má chemickou značku Fe (ferrum). Železo zajišťuje v lidském organismu správnou funkci řady orgánů a rovněž je součástí hemoglobinu. Bohužel se řadí mezi ty prvky, jež si není lidské tělo schopno vyrobit samo, proto je nutné myslet na jeho dostatečný příjem. Bez něj by množství železa v organismu nebezpečně pokleslo, což by vedlo k řadě zdravotních komplikací, říká lékařka Mary Jane Brown.

Dostatek železa je pro organismus klíčový

Aby bylo lidské tělo dostatečně zásobeno železem, lékaři ho doporučují přijímat denně v množství 14 miligramů. V případě, že se řadíte mezi dárce krve, nebo jste ženy, které zrovna menstruují, lékaři doporučují zvýšit denní dávku příjmu železa až na dvojnásobek čili na 28 miligramů. Potraviny, které jsou na tento prvek nejbohatší, jsou: játra, vejce, špenát, luštěniny, brambory, rýže, rajčata nebo hovězí a rybí maso.

Fotografie: Freepik

U železa obsaženého v rostlinných zdrojích je nicméně snížená vstřebatelnost. Vstřebatelnost prvku nicméně snadno zvýšíte, pokud budete současně užívat vitamín C. (Užívání vitamínů, které podporují imunitní systém, je v současném ročním období příhodně aktuální.) Dostatečná saturace organismu tímto prvkem poté zajišťuje rozvoj poznávacích funkcí u dětí, proces dělení buněk nebo snížení únavy a vyčerpání.

Železo rovněž přispívá k normální funkci imunitního systému, přenosu kyslíku v těle a k normální tvorbě hemoglobinu a červených krvinek. Pokud je tohoto klíčového prvku v lidském organismu nedostatek, vede to až k zhoršení tělesných funkcí, enormní únavě a vyčerpání, k oslabení svalů či snížení imunity. Podle některých zdrojů zapříčiňuje nedostatek železa i vyšší riziko rozvoje rakoviny.

Nejčastější příznaky nedostatku železa

Pokud trpíte přetrvávajícími zdravotními obtížemi, vždy byste měli vyhledat lékaře, který vám pomůže stanovit přesnou diagnózu. Ovšem pokud pociťujete některé z následujících příznaků, můžete nejprve sami vyzkoušet doplnění železa (jako doplněk stravy je volně prodejné v lékárně). Mezi nejčastější příznaky nedostatku železa se řadí – chronická únava, závratě, zrychlený tep, nervozita, zhoršená koncentrace a paměť.

Fotografie: Freepik

Všimnout si můžete rovněž vypadávání většího množství vlasů, zhoršené kvality nehtů a kůže (nehty jsou lámavé, tenké a kůže je vysušená). Při dlouhodobém nedostatku tohoto prvku dochází k rozvoji anémie, svalových slabostí či závratí. Abyste nedostatku železa předešli, měli byste se vyvarovat některých neduhů – kupříkladu vstřebávání železa zhoršuje časté pití kávy či silného černého čaje.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]