Česnek je i přes svou vůni účinný přírodní lék na rozličné neduhy

Česnek není jen oblíbenou surovinou při vaření. Používal se již v dřívějších letech v tradičním léčitelství. Byl oblíbený pro své antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Obsahuje vitamíny C, A, B, také minerální látky, jako jsou draslík, nebo hořčík. Nalezneme v něm i některé stopové prvky, mezi které patří měď, selen, vápník, nebo zinek.

Obecně lze říct, že česnek je velmi prospěšný pro naše celkové zdraví. Dokáže totiž pomoci s mnoha zdravotními potížemi. Má schopnost například zmírnit kašel, ušní infekce, nebo zápal plic. Pojďme se tedy na jeho účinky podívat z blízka.

Jaké důležité vlastnosti má česnek?

Jestli stále pochybujete nad příznivými účinky česneku, zde jsou přesvědčivé argumenty o tom, že je skutečně pro náš organismus přínosný:

  • Česnek je superpotravina: k celkové očistě těla je česnek ideální. Obsahuje totiž mnoho antioxidantů, což jsou látky, které zabraňují negativnímu působení volných radikálů. Zabraňuje tak i předčasnému stárnutí. Mimo jiné bojuje česnek i proti bakteriím a virům.
  • Česnek jako prevence dýchacích potíží: některé studie zjistily, že česnek má pozitivní vliv při léčbě bakteriálních infekcí dýchacích cest. Pomáhá tak i při pneumoniích, chřipkách, nebo nachlazeních.
  • Ztlumí kašel: v česneku je obsažen takzvaný allicin, což je sloučenina síry. Ten zabraňuje vzniku nachlazení, nebo dokáže již vzniklý kašel tlumit.
  • Pomůže léčit infekce ucha: někteří vědci zjistili, že ušní kapky s obsahem česneku dokážou podpořit léčbu nepříjemných a bolestivých ušních infekcí. Vyhnout byste se měli těmto přípravkům v případě, že máte perforovaný ušní bubínek.

Jak si připravit léčivý česnekový přípravek?

Abyste měli v případě zdravotních obtíží po ruce česnekový preparát, který podpoří jejich léčbu, připravte si tyto ingredience: 5 stroužků česneku (lisovaných), 3 lžičky kokosového oleje, 2 velké lžíce extra panenského olivového oleje. Všechny komponenty dobře promíchejte a následně je nechte asi půl hodiny odstát. Před použitím protřepejte.

Na co domácí česnekový krém použít?

Již zhotovený česnekový lék můžete vyzkoušet například v případě, že budete bojovat s bolestmi dutiny nosní. Přípravek z česneku vmasírujte do nosu. Jestliže máte kašel, nebo zápal plic, vmasírujte česnekový krém do hrudníku. Pokud se léčíte se zánětem dutiny ušní, povařte několik stroužků česneku ve vodě a vychladlý výluh aplikujte v množství 1 až 3 kapky do ucha.

Kdy se nedoporučuje užívat česnekové přípravky?

Domácí česnekový lék by raději neměli užívat lidé, kteří mají v medikaci léky na ředění krve, jako je například Warfarin, anebo ti, kteří mají před operačním zákrokem. Pakliže máte diabetes, měli byste případné užívání domácích česnekových přípravků konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]