Tělo reaguje na nedostatek železa v krvi poslední výzvou. Sledujte tyto časté příznaky

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek železa je nebezpečný problém, který se může závažně odrazit na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte jeho typické příznaky, měli byste zakročit co nejdříve.  

Nedostatek železa je dle odborníků nejčastějším problémem spojeným se stravou na celém světě. Pokud se mu chcete vyhnout, měli byste dbát na svůj jídelníček a zařadit do něj všechny nezbytné potraviny, které vaše tělo potřebuje. Na pozoru byste se měli mít i před určitými příznaky, jimiž se projevuje – právě díky nim můžete rozpoznat, zda jste v nebezpečí, říká doktorka Jacquelyn Cafasso.

Všudypřítomná únava

Tělo používá železo k výrobě hemoglobinu, sloučeniny v červených krvinkách, která přenáší kyslík po celém těle. Pokud tedy nemáte dostatek tohoto důležitého minerálu, může to způsobit značný zmatek v celém organismu – zpravidla se to projevuje tak, že je člověk neustále unavený a vyčerpaný, přestože se dobře vyspal a nevykonával žádnou fyzickou aktivitu.

Dušnost i při nenáročných činnostech

Pokud vaše krvinky postrádají dostatek kyslíku, můžete se velmi snadno zadýchat během jednoduchých činností, jako je například běžná chůze, úklid domácnosti nebo výšlap schodů. Takový příznak byste rozhodně neměli nechat bez povšimnutí, protože může značit mnoho dalších zdravotních problémů, a proto bude lepší, když ho raději proberete se svým lékařem.

Bolavé svaly a obtíže se soustředěním

V případě, že vaše tělo postrádá dostatečné množství železa, se vaše svaly nebudou moci správně zotavit. To většinou pacienti pociťují i při nenáročném sportu, jako je pravidelný ranní běh nebo plavání. Stejně tak je tento nedílný minerál nezbytný pro správné fungování neurotransmiterů – pokud tedy máte potíže se soustředěním nebo se cítíte méně funkční než obvykle, pravděpodobně za to může nedostatek železa ve vašem těle.

Nedostatek vitamínu D může s tělem řádně zamávat. Mezi časté příznaky patří i únava nebo deprese

bolest svalu na krku
Fotografie: Pixabay

Apatie a zbarvená moč

Zhroucení funkce neurotransmiterů může také způsobit, že budete apatičtí vůči věcem, které vám dříve přinášely radost, včetně chvil strávených s přáteli a rodinou. Stejně tak se může problém projevit zbarvením moči – například po konzumaci červené řepy, když zrůžoví, což může být důsledkem neschopnosti vašeho těla absorbovat určité pigmenty kvůli nedostatku železa.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]