Nedejte stárnutí šanci. Snadné cviky pomohou zabránit zranění v pozdějším věku

Fotografie: Getty Images

Proti stárnutí jsou nejlepšími zbraněmi zdravý spánek, správná strava a pravidelné cvičení. Zkuste jednoduché cviky na doma, které poslouží jako prevence před zraněními ve stáři.

Stárnutí je bohužel nevyhnutelnou součástí našich životů. Vrásky, bolest kloubů, špatný zrak, ochablé svaly a spoustu dalších změn můžeme postupem času očekávat. Přestože nemůžeme stárnutí zastavit, můžeme ho alespoň zpomalit, udělat méně bolestivým. A na to je nejlepší cvičení hlavních svalů. Pravidelným pohybem můžete předejít riziku zlomenin i ze zdánlivě neškodných pádů. Zde jsou nejlepší cviky na doma, jak posílit záda, hýždě nebo stehenní svaly.

Most zná každý, zkuste si ho také

Lehněte si na záda, pokrčte kolena a snažte se udržet chodidla na zemi. Ruce nechte dlaněmi na stehnech. Nyní zvedněte boky, abyste vytvořili jakousi přímku od kolen až k ramenům. Poté zpevněte střed těla a snažte se pupík vmáčknout směrem k páteři. Udržujte přímou linii od ramen ke kolenům po dobu 30 vteřin. Proveďte celkem 10 opakování.

Fotografie: Freepik

Zvedání nohou pro posílení bráničního svalu

Lehněte si na záda a zvedněte nohy do výšky tak, aby se zbytkem těla tvořily pravý úhel. Poté spusťte nohy pomalu dolů těsně nad zem. Měli byste cítit, jak se vám napínají břišní svaly, nechte je zpevněné. Hlídejte si, aby spodní část zad stále ležela na podlaze, neměli byste se prohýbat. Následně vraťte nohy do původní polohy. Opakujte.

Trénujte si i dýchání

Při každém cvičení je nesmírně důležité dýchání. Ačkoli si myslíte, že je to nepodstatné, správné dýchání vám může během cvičení hodně pomoci. Myslíte si, že zvládnete jen 10 opakování? Dýchání vám může zajistit o 2 více. Stejně tak je dobrým nástrojem k soustředění. Budete se snažit vnímat, zda pravidelně dýcháte, a nebudete myslet na to, že už nemůžete.

Fotografie: Freepik

Cvik s rotací kolen

Lehněte si opět na záda, ruce podél boků, kolena pokrčená a chodidla na podlaze. Nyní pravé koleno otočte do pravé strany tak, aby chodidlo zůstalo na zemi. Poté se vraťte do výchozí polohy a vystřídejte nohy. Opakujte na každou stranu 20x.

Krouživé pohyby kolen

Zaujměte pozici kočky, ruce a kolena na podlaze, rovná záda. Zvedněte pokrčené koleno a držte rovnováhu. Začněte nohou mírně kroužit tak, abyste kolenem obkreslovali pomyslný kruh ve vzduchu. Poté opakujte na druhou nohu. Účelem tohoto cviku je zlepšit rovnováhu a celkovou sílu těla.

Zdroj: WomensHealthMag

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]