Nebezpečná jídla, která způsobují záněty a oslabují obranyschopnost těla

Fotografie: Freepik

Některá z běžných jídel, která každodenně konzumujeme, mohou být opravdu nebezpečná. Dopřáváte-li si je pravidelně a ve velkém množství, zaděláváte si na vážné zdravotní obtíže.

Podle vědců je fruktóza spojována se vznikem cukrovky a obezity u lidí. Nebezpečná jídla, ve kterých je tato látka obsažena, přitom jíme denně. Co se stane, pokud fruktózu konzumujete každodenně ve velkém množství? Přesně na to se zaměřili vědci ve svém výzkumu. Potraviny, které tuto látku obsahují, jsou fruktózové škrobové sirupy – a ty můžeme najít v nejrůznějších nealkoholických nápojích, sladkostech i zpracovaných potravinách.

Imunita v ohrožení

Podle nejnovějších studií vědců ze Swansea University, z University of Bristol a z Francis Crick Institute v Londýně je patrné, že konzumace vysokého množství fruktózy brání správně funkci imunitního systému – a to způsobem, který dosud není známý. Přitom fruktóza se v potravinářském průmyslu používá velice často.

Možná onemocnění

Konzumace vysokého množství fruktózy je mimo to spojována také s obezitou, diabetem typu 2 a nealkoholickým tukovým onemocněním jater. Bohužel, smutným faktem je to, že zkonzumované množství této látky se po celém světě zvýšilo.

Fotografie: Pixabay

Zánět buněk

Nová studie publikovaná v Nature Communications ukazuje, že fruktóza způsobuje zánět v imunitním systému. Díky tomu dochází k vyšší produkci zánětlivých molekul, které spojujeme se záněty.

Tento druh zánětů přitom může vést ke zničení buněk a tkání a přispívá k dysfunkci orgánů a systémů v těle, která by mohla vést k rozvoji nejrůznějších nemocí.

Jaké jsou cíle výzkumu?

Kromě samotné reakce na imunitní systém, výzkum poskytuje také lepší vysvětlení propojení fruktózy s cukrovkou a obezitou. S ní je často spojován nízký stupeň zánětu. Díky výzkumu je možné pochopit, co přispívá ke vzniku zánětu a k nemocem.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]