Vitamínová bomba, která doplní tolik důležitý vitamín D do organismu. Drahé doplňky z lékárny již nebudou třeba

Fotografie: Depositphotos

Koronavirová pandemie mimo jiné člověka naučila, jak je vitamín D důležitý pro fungování jeho imunity. Existuje několik způsobů, jak ho pro organismus získat.

Podzimní plískanice, pandemie covidu-19, stresující prostředí – to vše se negativně podepisuje na lidské imunitě, která tímto dostává pořádně zabrat. Odborníci doporučují zvýšit příjem vitamín D, jenž dopomáhá ke správné funkci imunity a ke zdraví kostí. Jenže jak toho dosáhnout, když je v zimě neustále zataženo a nesvítí slunce? Můžete vyzkoušet třeba konzumovat určitý druh hub, říká lékařka Ansley Hill.

Co je vitamín D

Pod označením vitamín D se schovává skupina sekosteroidů, které jsou rozpustné v tucích. Souhrnně se označují jako kalciferoly. Pro člověka jsou z nich nejdůležitější vitamíny D2 a D3. Jejich hlavním zdrojem je slunce a jeho ultrafialové záření B, kdy tyto vitamíny vznikají chemickou reakcí ve spodních vrstvách pokožky, jež byla vystavena slunečním paprskům. Lze je přijímat i formou potravinových doplňků. V tuzemsku, jako i v ostatních částech severní polokoule, je mezi lidmi spíše nedostatek těchto vitamínů.

Z čeho lze vitamín D získat

Protože vitamíny D2 a D3 je možné přijímat společně s potravou, měli bychom si vybírat ty potraviny, které je obsahují. Bohaté jsou na ně zejména mořské tučné ryby – losos, sardinky, tuňák.

Fotografie: Freepik

Dále je najdeme v játrech, vaječném žloutku a mléce. Denní dávka vitamínu D je 5 000 IU. Mnohdy ale není v našich silách toto množství dodržet. Třeba jen proto, že vejce od klecových slepic mají vitamínu D méně, protože slepice nikdy za svůj život slunce neviděly a dostávají ho také jen ve stravě.

Vezměte si na pomoc houby

Nedostatek vitamínu D je zodpovědný za ztrátu kostní hmoty, srdeční nemoci, špatnou imunitu či další nemoci. Měli bychom se proto snažit ho do těla dostat v optimálním množství každý den. Nápomocné vám mohou být i houby. Když je vystavíte působení ultrafialového záření na slunci, vstřebají ho do sebe. To jim umožňuje produkovat potřebnou dávku tohoto důležitého vitamínu. V praxi to funguje tak, že asi 100 g hub dáte na slunce na 15 minut a pak z nich připravíte jídlo, které sníte.

Fotografie: Pixabay

Stejný proces jako při opalování

Když vystavíte houby slunečním paprskům, jedná se v podstatě o stejný proces, jako kdybyste se sami opalovali. Je pak pochopitelně nutné tyto houby zkonzumovat. Mnohdy je to ale rychlejší způsob, jak získat vitamín D, protože ne vždy má člověk dost času na to, aby na slunci pobyl potřebnou dobu. Je to tedy jednoduché řešení nedostatku vitamínu D.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]